Odnaleziono kolejne ślady Wielkiej Wojny

W dniu 12 października 2020 roku, podczas prac związanych z modernizacją linii kolejowej w Nowej Suchej odsłonięto na nasypie kolejowym dawne stanowisko strzeleckie. Odkopano szkielet, liczne łuski karabinowe, amunicję, oraz pozostałości rosyjskiego karabinu Mosin wz. 1891.

Wezwani na miejsce pracownicy Muzeum odnaleźli i zabezpieczyli łącznie 327 sztuk amunicji karabinowej oraz łusek, liczne łódki amunicyjne, skórzane fragmenty ładownic, oraz monetę. Wszystkie te przedmioty, a zwłaszcza łuski posiadające widoczne lata produkcji, pozwoliły na ustalenie, że mamy do czynienia ze stanowiskiem rosyjskim z 1915 roku. Szczątki ludzkie zostały zabezpieczone przez Policję, a materiał archeologiczny trafił do Muzeum, gdzie zostanie poddany konserwacji oraz opracowany. To nie pierwszy tego typu przypadek – w roku 2018 odnaleziono szczątki żołnierza niemieckiego z okresu Wielkiej Wojny w Żukowie.