Lekcje muzealne

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą przedstawia ofertę lekcji muzealnych, realizowanych w formie wykładów, prezentacji, warsztatów oraz wycieczek tematycznych. Lekcje muzealne prosimy zamawiać z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem telefonicznie, drogą elektroniczną lub osobiście w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie. Oferta skierowana jest do grup zorganizowanych.


Pradzieje Ziemi Sochaczewskiej


Historia Ziemi Sochaczewskiej w epoce kamienia, brązu i żelaza: wykład i prezentacja. Pradzieje Ziemi Sochaczewskiej zostaną przybliżone w czasie lekcji na sali wykładowej. Na prezentacji multimedialnej poznacie najważniejsze stanowiska, wykopaliska oraz zabytki pradziejowe Ziemi Sochaczewskiej. Dodatkowo, w ramach lekcji przewidziane jest również zwiedzanie wystawy archeologicznej.

Dla kogo: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Liceum. Czas trwania: 1 godz. Cena: 6zł/osoba

Warsztat archeologa


Podczas trwania wykładu połączonego z prezentacją multimedialną dowiecie się jak wygląda praca archeologa – poznacie metodykę badań, kulisy dokumentacji zabytków, zapoznacie się ze sprzętem używanym podczas prowadzenia wykopalisk oraz nadzorów archeologicznych. Dowiecie się również, skąd archeolodzy wiedzą, gdzie znajdują się stanowiska archeologiczne.

Dla kogo: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Liceum. Czas trwania: 1 godz. Cena: 6zł/osoba

Historia Sochaczewa


Wykład z prezentacją połączony ze zwiedzaniem wszystkich ekspozycji muzealnych. W ramach wykładu zapoznacie się z historią Sochaczewa od czasów prehistorycznych, poprzez średniowiecze, nowożytność, I wojnę światową, dwudziestolecie międzywojenne po II wojnę światową. Wykład okraszony bogatym materiałem zdjęć archiwalnych.

Dla kogo: Szkoła Podstawowa. Czas trwania: 1,5 godz. Cena: 6zł/osoba

Czas to pieniądz


Skąd wziął się pieniądz i czym płacono, zanim na ziemiach polskich pojawiły się pierwsze monety? Kiedy pojawił się pierwszy złoty polski? Ile w XIV wieku kosztował zając? Dlaczego dobry żart był tymfa wart? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w wykładzie o historii pieniądza na ziemiach polskich od czasów przedpiastowskich aż po XX wiek. Multimedialna prelekcja ukazuje genezę powstania pieniądza, zawiłe dzieje środków płatniczych państwa polskiego oraz ukazuje procesy, jakie zachodziły w systemie płatniczym w Polsce.

Dla kogo: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Liceum. Czas trwania: 1 godz. Cena: 6zł/osoba

Zamek w Sochaczewie


Ruiny Zamku Książąt Mazowieckich to jeden z najstarszych zabytków Sochaczewa. Podczas wykładu przedstawiającego historię zamku od początków osadnictwa na wzgórzu zamkowym, poprzez dzieje w czasach średniowiecznych i nowożytnych, aż po lata współczesne, poznacie wiele ciekawych faktów z burzliwych dziejów sochaczewskiej warowni. W ramach lekcji przewidziany jest wykład połączony ze zwiedzaniem ruin sochaczewskiego zamku.

Dla kogo: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Liceum. Czas trwania: 1 godz. Cena: 10zł/osoba

Obronić miasto – Obrona Sochaczewa w 1939 r.


Major Feliks Kozubowski to legendarny dowódca II batalionu 18 pułku piechoty broniącego Sochaczew przed niemieckim natarciem. We wrześniu 1939 roku batalion ten bohatersko stawił czoła znacznie silniejszemu przeciwnikowi i w bohaterskiej walce stracił 80% stanu osobowego. Major zginął 15 września na przeprawie pontonowej przez Bzurę. To właśnie o nim i jego żołnierzach będzie opowieść „Obronić miasto!”. Prelekcja o obronie Sochaczewa w 1939 roku połączona jest z projekcją filmu pt. “Obronić Miasto”.

Dla kogo: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Liceum. Czas trwania: 1 godz. Cena: 6zł/osoba

Wyklęci znad Bzury


Projekt ma na celu przybliżenie sylwetek żołnierzy polskiego podziemia antyhitlerowskiego i antysowieckiego, którzy choć nie prowadzili walki w powojennej konspiracji na terenie ziemi sochaczewskiej, to swój szlak bojowy II wojny światowej zaczynali właśnie w rejonie Sochaczewa-podczas Bitwy nad Bzurą 1939 r.

Dla kogo: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Liceum. Czas trwania: 1 godz. Cena: 6zł/osoba

Marsz Traktem Pamięci Bohaterów Bitwy nad Bzurą 1939 r.


Teren bitwy nad Bzurą nasycony jest miejscami pamięci o bohaterstwie polskiego żołnierza. Liczne wydarzenia związane z dowódcami kierującymi walką w tym rejonie i heroizmem żołnierzy poległych w walce z Niemcami w 1939 r., doprowadziły do powstania Edukacyjnego Szlaku „Trakt Pamięci Bohaterów Bitwy nad Bzurą”. Dzięki wędrówce Traktem odnajdziemy miejsca gdzie na czele ataku szli polscy generałowie, ogień prowadziła artyleria czy też gdzie pod ogniem bomb, przeprawiała się piechota.

Dla kogo: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Liceum. Czas trwania: 4-8 godz. Cena: 10zł/osoba.

Wędrówki śladami Bitwy nad Rawką i Bzurą 1914-1915 r.


Oglądając autentyczne pole bitwy – okopy, pozycje artyleryjskie, polowe obozowiska i żołnierskie cmentarze możemy uzmysłowić sobie zacięte i krwawe zmagania, których świadkiem był Sochaczew i jego okolice w latach pierwszej wojny światowej. Wybierzemy się na pole bitwy, gdzie mimo upływu ponad 100 lat, ślady wojny są nadal wyraźne.

Dla kogo: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Liceum. Czas trwania: 4-8 godz. Cena: 10zł/osoba.

Zabawy z archeologią

Lepienie naczyń i paciorków z gliny i modeliny w muzealnej pracowni.

Dla kogo: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Liceum. Czas trwania: 2 godz. Cena: 6zł/osoba

Polacy w obronie Anglii w 1940 r.

Historia polskich pilotów z dywizjonu 303 biorących udział w Bitwie o Anglię.

Dla kogo: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Liceum. Czas trwania: 1 godz. Cena: 6zł/osoba

I Wojna Światowa na Zachodnim Mazowszu 1914-1915r.

Prelekcja o pierwszowojennych walkach pozycyjnych nad Bzurą i Rawką w latach 1914-1915.

Dla kogo: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Liceum. Czas trwania: 1 godz. Cena: 6zł/osoba

Katyń 1940 r.

Zbrodnia NKWD na oficerach polskich w 1940 roku według najnowszych źródeł.

Dla kogo: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Liceum. Czas trwania: 1 godz. Cena: 6zł/osoba.

Zgrupowanie AK „Skowronek”

Sochaczewianie na pomoc walczącej Warszawie podczas Powstania w 1944 roku.

Dla kogo: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Liceum. Czas trwania: 2 godz. Cena: 6zł/osoba.