Nad Bzurą bez zmian

Wojna w okopach na wystawie stałej

“Nad Bzurą bez zmian”, to jedyna w Polsce wystawa stała, dotycząca walk pozycyjnych I wojny światowej na zachodnim Mazowszu. Stylizowany element okopu, unikalna szata graficzna, liczne eksponaty z pobojowisk pozwalają przenieść się w czasie i prześledzić dramatyczne wydarzenia z frontu gdy naprzeciw siebie walczyło w okopach ponad 500.000 ludzi: zimowe natarcia piechoty, ostrzał ciężkiej artylerii, morderczy ostrzał z broni maszynowej i moździerzy, falowe ataki chlorem.

Jest to nowoczesna edycja poprzedniej wystawy z historii działań pierwszej wojny światowej,autorstwa historyków Andrzeja Janiszewskiego i Jakuba Wojewody.Otwartą w sierpniu 2012 r., ekspozycję zbudowano w oparciu o zgromadzone przez muzeum źródła z okresu walk w latach 1914-15 r.

I wojna światowa na mazowszu

Na wystawie prezentujemy unikalny zespół zdjęć i eksponatów odnalezionych na polu bitwy nad Bzurą i Rawką. Ważnym elementem są autentyczne relacje żołnierzy, korespondentów wojennych, poezja frontowa i wspomnienia cywilnych świadków wydarzeń. Wystawę wzbogaconą zbiorami z kolekcji Andrzeja Kornackiego i Pawła Rozdżestwieńskiego, wsparto także fotografiami z widowisk historycznych organizowanych w Bolimowie i Tułowicach w latach 2009-2012 r. W specjalnych gablotach zaprezentowano oryginalne elementy uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy armii niemieckiej i rosyjskiej, którzy od października 1914 do lipca 1915 r. toczyli walki w rejonie Sochaczewa.