Zapraszamy na Noc Muzeów!

Wielkimi krokami zbliża się tegoroczna Noc Muzeów, jak zawsze inna niż wszystkie. Muzeum przygotowało dla chętnych szereg atrakcji, wyszczególnionych na poniższym plakacie.

W ramach imprez przygotowanych na tą okazję już o 15 zaprezentujemy Państwu nowy, piąty już Rocznik Sochaczewski, zawierający teksty przygotowane zarówno przez pracowników MZSiPBnB, jak i osoby, które zapraszamy do współpracy przy utrwalaniu przeszłości ziemi sochaczewskiej. Zachęcamy do zakupu tej publikacji, tym bardziej, że znajdą w niej Państwo bardzo dużo tematów dotychczas nigdzie nie poruszanych, a także unikalny materiał wspomnieniowy.

Tematem przewodnim będzie zapomniana już dziś egzotyka naszego miasta, związana z faktem, że na przestrzeni dziejów przewinęły się przez jego okolice ludy wyznające różne religie i używające różnych języków. Przybysze ze wschodu i z zachodu, Żydzi, Niemcy, Rosjanie, Azerowie, Kabardyńcy, stanowili barwny tłum, obecny w XIX w. na ulicach i targach Sochaczewa, przynoszący tu swoje zwyczaje, religię, język, muzykę i śpiew. Nasi wykładowcy odsłonią nieco tajemnic owych, od dawna niespotykanych tutaj kultur.

Nie każdy wie również, że na ziemi sochaczewskiej, za sprawą Stanisława Glezmera, posiadacza majątku w niedalekich Strugach, zagościł Daleki Wschód. W tzw. pawilonie japońskim siedziby tego przemysłowca i filantropa otwarto bowiem pierwsze na terenach ziem polskich muzeum, poświęcone kulturze ludów Azji. Niejako nawiązując do intencji Glezmera, my również zamierzamy pokazać tym, którzy odwiedzą nasze muzeum odrobinę Orientu. Będziecie mieli Państwo okazję obejrzeć, a nawet zakupić tradycyjne japońskie kimono, wziąć udział w ceremonii parzenia herbaty, a nawet zmierzyć się z trudną sztuką japońskiej kaligrafii.

Nie mogło również zabraknąć akcentu wojskowego. Odwiedzi nas GRH 14 pułku Ułanów Jazłowieckich, stałą ekspozycję sprzętu wojskowego będzie można obejrzeć na skansenie. Warto jeszcze zaznaczyć, że rekonstruktorzy, jak na ułanów przystało przybędą z końmi.

Atrakcje nie ograniczają się do naszej placówki. O 15:50 nasz przewodnik poprowadzi grupę chętnych do Muzeum Kolei Wąskotorowej, skąd o 17 wyruszą pociągiem do Żelazowej Woli.

Z przyjemnością zapraszamy również chętnych na dzień otwarty na sochaczewskich schronach, udostępnionych przez działający w ramach FOZM “Projek sochaczewskie fortyfikacje” o 17:30 będzie można pojechać tam podstawionym autokarem. Na miejscu uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić zrewitalizowane schrony przy ulicy Kątowej i Lubiejewskiej, oraz obejrzeć film o tworzeniu sochaczewskiej linii fortyfikacyjnej.

To tylko część atrakcji które przygotowaliśmy.

Zapraszamy!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *