Wakacje w Muzeum

Nasze muzeum przechodzi w tryb letni. Oznacza to między innymi powrót na zamek naszego przewodnika. Będzie można można zaznajomić się z historią naszej sochaczewskiej warowni w każdą niedziele wakacji – 2,9,16,23,30 lipca oraz 6,13,20 i 27 sierpnia w godzinach 15:00-18:00.

Na parku im. Chopina znów będą się odbywać Sochaczewskie Pokazy Historyczne.

23.07.2023 – w godz. 15.00-18.00

Tego dnia zapraszamy na spektakl zatytułowany “Czego nie wiecie o królach”. Widowisko, skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych, będzie utrzymane w rozrywkowej konwencji jarmarcznego teatru średniowiecznego, choć jednocześnie będzie posiadać walory edukacyjne – odtwarzając autentyczne wydarzenia historyczne. Będzie można zatem podziwiać barwne kostiumy z dawnych epok, posłuchać muzyki i śpiewu.

Po przedstawieniu odbędą się warsztaty i pokazy lalkarskie oraz inne animacje.

06.08.2023- w godz. 14.00-18.00

Na tym wydarzeniu zaprezentowana zostanie niełatwa sztuka dawnego piśmiennictwa. Na specjalnie dedykowanych poszczególnym jego dziedzinom stanowiskach, będzie można się zapoznać z tajnikami czerpania papieru, produkcji barwników, pisania ikon, kaligrafii. Prezentacje będą obejmowały udział w warsztatach, podczas których uczestnik sam będzie mógł wcielić się średniowiecznego skrybę, farbiarza, malarza, lub papiernika.

13.08.2023 w godz. 14.00-18.00

Tego dnia emocje sięgną zenitu – w szranki stanie bowiem rycerstwo. Pokazom walk będą towarzyszyć ekspozycje dawnego uzbrojenia – od mieczy i łuków po armaty i hakownice. Kowale i zbrojmistrze pochwalą się swymi umiejętnościami i wiedzą o wytwarzaniu dawnej broni,

20.08.2023 w godz. 14.00 – 18.00

Cykl wakacyjnych imprez zakończy typowy, gwarny, średniowieczny jarmark. Swój kunszt zaprezentują na nim również wszelkiego rodzaju rzemieślnicy. Pieczenie podpłomyków, tworzenie wyrobów z wikliny, wytwórstwo pergaminu, skór, to tylko niektóre atrakcje. Towarzyszyć im będą pogadanki o dawnej kuchni, pracy skórników, piekarzy, garbarzy, oraz zastosowaniu wytwarzanych przez nich przedmiotów, oraz warsztaty, na których będzie można spróbować własnych sił w średniowiecznym rzemiośle. Nie zabraknie również bardziej skomplikowanych zawodów – choćby astronoma, który pojawi się wraz ze swymi instrumentami do pomiaru nieba, oraz przedstawi stan wiedzy o ciałach niebieskich w epoce średniowiecza.

27.08.2023

Swój obóz rozbiją na parku Chopina żołnierze generała Szembeka. Cofniemy się do początku XIX w., czasów kiedy nasze miasto odwiedził Fryderyk Chopin. Rekonstruktorzy zaprezentują wojskowość czasów Księstwa Warszawskiego, Królestwa Polskiego, oraz doby Powstania Styczniowego. Działoczyny, pokazy strzelectwa, wystawa planszowa o generale Szembeku – to tylko niektóre z atrakcji które zostaną zaprezentowane. Celem pokazów jest także podkreślenie roli Sochaczewa w próbach odzyskania niepodległości w XIX wieku.

26.08.2023

Nasze muzealne stanowisko jest również nieodzownym elementem corocznego Święta Bzury. Zaprezentujemy na nim część naszych zbiorów, również eksponaty, których na co dzień nie można zobaczyć na ekspozycji stałej. W sprzedaży dostępne będą również nasze publikacje.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *