Noc Muzeów za nami

Pogoda tego dnia była fatalna – ale nie przeszkodziła frekwencji (a może nawet pomogła) na tegorocznej Nocy Muzeów w naszej placówce. Punktualnie o godz. 18:00 w nasze progi wkroczyli pierwsi goście – ostatnich troje zwiedzających pojawiło się 13 minut przed północą – przez sześć godzin przewinęły się przez muzealne sale tłumy gości.

Noc Muzeów rozpoczęła się oficjalnie od uroczystego otwarcia wernisażu malarskiego Jadwigi- Orczyk Miziołek. Wkrótce potem udostępniona została dla gości fotobudka, która przez cały czas trwania nocy cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem nie tylko najmłodszych: w historycznych mundurach pozowali mali, duzi, panie i panowie. Ogółem, przez trzy godziny, budka wykonała ponad 200 zdjęć. Na dziedzińcu muzealnym prezentowała broń i oporządzenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, w salach muzealnych w historycznych mundurach asystowali z kolei członkowie Muzealnej Grupy Historycznej im. II. batalionu 18. pułku piechoty.

Oprócz wystaw stałych zwiedzający mogli zobaczyć wystawę starych dokumentów: druków, pokwitowań i pism urzędowe będące w obiegu w Sochaczewie w latach okupacji i przed II Wojną Światową, przygotowaną przez portal StarySochaczew.pl, obejrzeć z bliska zrewitalizowany karabin przeciwpancerny wz. 1935 “Ur” oraz zapoznać się z nowymi eksponatami – elementami biedek od ckm, które eksponowane były na sali nr 1. Ważnym wydarzeniem była też oficjalna premiera pierwszego numeru Rocznika Sochaczewskiego – który od soboty jest do nabycia w naszym muzeum.

O godz. 21:30 Sochaczewianie obejrzeli na zamkowym wzgórzu prezentację “Z historią Sochaczewa w tle”, zakończoną pokazem sztucznych ogni. Mimo późnej pory, jak wspomnieliśmy na początku, goście tłumnie odwiedzali muzeum aż do północy.

Według naszych szacunków, przez czas trwania Nocy Muzeów, odwiedziło nas ok 4100 osób. Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie, szczególne słowa podziękowania składamy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję odbudowy armaty polowej wz.1897, którą wzbogaciłaby naszą wrześniową kolekcję broni.

Komentarze