Lato 2015 r. z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie

Po raz piąty zapraszamy wszystkich zainteresowanych przeszłością do spędzenia czasu na Pikniku „Sochaczew-7 wieków historii”. Ten wakacyjny cykl pokazów, autorski projekt Muzealnej Grupy Historycznej im.II/18 pp, każdego roku osadzony jest w różnych okresach dziejowych i skupia w Sochaczewie najlepszych odtwórców historycznych. W 2015 roku nasz piknik- jako swego rodzaju „wehikuł czasu” zabierze Was w czasy złotej wolności szlacheckiej. To tylko jednaz wielu atrakcji jakie przygotowaliśmy tego lata.

W czasie wakacji muzeum zaprasza do zwiedzania wystaw:

 • „Przeszłość w ziemi ukryta – archeologia ziemi sochaczewskiej” – Ekspozycję otwierają eksponaty z paleolitem i mezolitem następnie z młodszą epoka kamienia – neolitem i epoką brązu i żelaza. Ostatnia część wystawy dotyczy średniowiecza i historii naszego miasta.
 • -„Nad Bzurą bez zmian-opowieść o wojnie w okopach 1914-15 r.”- Jedyna w Polsce wystawa stała, dotycząca walk pozycyjnych I wojny światowej na zachodnim Mazowszu. Stylizowany element okopu, nowoczesna szata graficzna pozwala przenieść sie w czasie i prześledzić dramatyczne wydarzenia z frontu. Wystawa wyróżniona w VII edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”.
 • – „Pole Bitwy 1939-1945 – Gdy bój nad Bzurą wrzał…” – Ekspozycja jest największym w Polsce zbiorem pamiątek podniesionych z pobojowiska Bitwy nad Bzurą 1939 r., oraz wielu innych eksponatów z okresu okupacji niemieckiej i pól bitewnych II wojny światowej W 2014 r., wystawa przechodziła I etap modernizacji, obejmujący remont i aranżację powierzchni wystawienniczych W ramach działań zrealizowano też przebudowę dioram, konserwację stelaża, zamontowano także nowoczesne prezentery. Dzięki przebudowie wystawa wzbogaciła się o nowy materiał archiwalny z okresu II RP i drugiej wojny światowej, zaprezentowany na wielkoformatowych wydrukach.
 • Skansen na dziedzińcu- Ekspozycję plenerowa sprzętu bojowego Wojska Polskiego. Wśród nowych obiektów oglądać możemy broń wypożyczoną ze zborów zaprzyjaźnionej Fundacji Wojskowości Polskiej- kopia polskiego samochodu pancernego wz.34, kopia niemieckiego niszczyciela czołgów Marder II (Kuna) a także oryginalna armata wz. 1897 kal. 75 mm.

Muzeum czynne jest we wtorki, czwartki, soboty i niedziele w godz. 10.00-16.00, w środy i piątki w godz. 10.00-15.00. W poniedziałki muzeum nieczynne.

7wiekowHistorii

Dodatkowo zapraszamy do korzystania z oferty spotkań i imprez plenerowych, przygotowanych specjalnie na okres wakacji:

 • Przewodnik na zamku – w każdą niedzielę od 5.VII do 30 .VIII, w godz. 15:00-18:00
  Podczas wakacji, w każdą niedziele, zapraszamy na wzgórze Zamku Książąt Mazowieckich w Sochaczewie , gdzie na zwiedzających czekać będą archeolodzy z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Bezpłatni przewodnicy będą oprowadzać po ruinach zamku, opowiadać o ciekawostkach i tajemnicach dotyczących przeszłości sochaczewskiej warowni. Projekt „Przewodnik na zamku”, tak jak w zeszłym roku, został sfinansowany przez Urząd Miejski w Sochaczewie.
 • V Piknik Historyczny „Sochaczew 7 wieków historii”- w czasach złotej wolności szlacheckiej.
  Termin: 19 lipca, w godzinach 15.00-18.00
  Miejsce: góra Zamku Książąt Mazowieckich i podzamcze
  Organizatorzy: Burmistrz miasta Sochaczew, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp.Po raz piąty zapraszamy wszystkich zainteresowanych przeszłością do spędzenia czasu na Pikniku „Sochaczew-7 wieków historii”. Ten wakacyjny cykl pokazów, autorski projekt Muzealnej Grupy Historycznej im.II/18 pp, każdego roku osadzony jest w różnych okresach dziejowych i skupia w Sochaczewie najlepszych odtwórców historycznych. W 2015 roku nasz piknik- jako swego rodzaju „wehikuł czasu” zabierze Was w czasy złotej wolności szlacheckiej. Na zamku i u jego podnóża swoje umiejętności bojowe zaprezentują Lisowczycy, muszkieterzy, piechota cudzoziemskiego autoramentu, towarzysze pancerni, lekka artyleria, husaria, kozacka jazda i inne formacje wojskowe z XVI- XVII wieku. Podczas pokazów, w ramach muzealnego kiermaszu książki historycznej odbędzie się także promocja nowej książki dr Agnieszki Zając – „Dzieje Białynina i Mikołajewa”. W ramach promocji obędzie się także wykład autorki pt. „Dworek szlachecki w Białyninie i pałac w Skotnikach, czyli jak żyli dawni ziemianie sochaczewscy…” Nie zabraknie zabaw i animacji dla najmłodszych. W programie tradycyjnie prezentacja fascynujących ptaków drapieżnych, kiermasz książki historycznej, mała gastronomia i inne atrakcje.
  Serdecznie zapraszamy!Program:
  – odtwórcy historyczni w strojach z XVI-XVII wieku
  – prezentacje broni czarnoprochowej
  – pokazy fechtunku – szable, rapiery
  – woltyżerka i dżigitówka
  – ptaki drapieżne
  – muzyka dawna
  – gry i zabawy dla dzieci i młodzieży
  – kiermasz książki historycznej
  – stoiska handlowe i gastronomiczne
 • V Historyczne widowisko plenerowe – „Sochaczewianie na pomoc walczącej Warszawie 1944 r.Termin:1 sierpnia, w godzinach 15.00-18.00
  Miejsce: Cmentarz żołnierzy Armii Krajowej w Wierszach, Muzeum ZSiPBnB , pl.Kościuszki w Sochaczewie
  Organizatorzy: Muzealna Grupa Historyczna im.II/18 pp, sochaczewscy kibice Legii Warszawa.
  Partnerzy: Burmistrz miasta Sochaczew, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, 3. Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej.Obchody 71 rocznicy wymarszu batalionu sochaczewskiego, ku chwale żołnierzy Obwodu AK „Skowronek” , którzy w sierpniu 1944 r., wyruszyli do walki w powstaniu warszawskim. Zapoczątkowane w 2010 r., przez sochaczewskich kibiców Legii Warszawa i Muzealną Grupę Historyczną im.II/18 pp obchody rocznicy wybuchu powstania warszawskiego 1944 r., kontynuowane są każdego roku. Także 1 sierpnia 2015 r., o godzinie 17.00 na Placu Kościuszki w Sochaczewie zawyją syreny, symbolizując wybuch powstania. W tegorocznym programie także inne wydarzenia:

  Program:
  15.00 – Złożenie kwiatów na cmentarzu żołnierzy Armii Krajowej w Wierszach. 16.00- „Batalion sochaczewski w powstaniu warszawskim 1944 r.”.
  – wykład historyczny J. Wojewoda – kierownik działu historii Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie.
  16.40- wprowadzenie pocztów sztandarowych, rozdawanie wstążek biało czerwonych, muzyka powstańcza
  17:00 – syrena ,zakładanie opasek powstańczych
  17:05 – rekonstrukcja wymarszu AK „Skowronek”-Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp.
  – wjazd wozu z bronią, rozdawanie broni, formowanie oddziału w kolumnie, wymarsz oddziału
  17:15 – Wejście kompanii honorowej, podniesienie Flagi Państwowej, Hymn Państwowy 17:20-wystąpienie okolicznościowe burmistrza Piotra Osieckiego
  17:25 – apel pamięci
  17:35 – wymarsz kompanii honorowej
  17:50 – zakończenie

Komentarze