Pojazdy militarne z klocków

Przez czerwiec 2015 roku w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą można było podziwiać nietypową ekspozycję. W sali wystawowej prezentowane były bowiem pojazdy militarne z okresu II Wojny Światowej, wykonane z klocków. W gablotach zaprezentowano pojazdy kołowe i gąsiennicowe począwszy od roku 1939 (czołg 7TP, armata przeciwpancerna Bofors), aż do zdobycia Berlina (m.in. czołg T34).

Każdy z modeli składa się z kilkuset elementów (największe z nich z ponad 500 sztuk). Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem – zwłaszcza najmłodszych, którzy mogli zapoznać się z nią po raz pierwszy podczas Dni Sochaczewa.

Po zakończeniu wystawy (ekspozycja przenosi się teraz do Ciechanowa) możliwe będzie odkupienie pojazdów a całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na odbudowę armaty wz. 1897 kal. 75mm, której części, m.in. lufa z zamkiem, eksponowane są w naszym muzeum.

Modele prezentowane na wystawie to między innymi:

Sturmgeschutz III Ausf. E
PzKpfw IV (Panzerkampfwagen II)
PzKpfw IV (Panzerkampfwagen III)
PzKpfw IV (Panzerkampfwagen IV)
Czołg Mk II Matilda
Czołg lekki 7TP
Czołg średni Sherman M4A1
Samolot myśliwski Supermarine Spifire
Armata 75mm wz. 1897
Katiusza BM – 13N
Opel Blitz 3t
M-24 Chaffee

Modele pojazdów wykonane zostały przez Piotra Roguskiego (konstrukcje autorskie) i Pawła Rozdżestwieńskiego (z zestawów).

Komentarze