Bitwa nad Bzurą – muzealna nowość wydawnicza

Miło nam poinformować, że z dniem dzisiejszym trafiła do sprzedaży książka Macieja i Jakuba Wojewodów “Bitwa nad Bzurą”, opublikowana przez wydawnictwo Bellona a przygotowana przez nasze muzeum. Promocyjna cena za egzemplarz to jedynie 24,90zł i jest już do nabycia w naszym muzealnym sklepie. Serdecznie zapraszamy!

bzura-ksiazka

Recenzja książki napisana przez profesora Andrzeja Wesołowskiego:

Przedstawiona do recenzji książka autorstwa Panów Macieja i Jakuba Wojewodów jest przykładem dobrze przygotowanego wydawnictwa popularyzującego temat bitwy nad Bzurą w 1939 roku. W prawidłowy sposób Autorzy w dokonali opisu bitwy i w wybrali fragmenty wspomnień uczestniczących w tym wydarzeniu historycznym żołnierzy. Cenne jest to, że wśród relacji znajdują sie zarówno te spisane przez najwyższych dowódców jak i prostych szeregowych. Pozwala to na spojrzenie na bitwę z wielu punktów widzenia. Autorzy od lat są znani z pracy na rzecz zachowania pamięci o bitwie. Pan Maciej Wojewoda ponad 40 lat był dyrektorem Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie, a jego następca – historyka pola bitwy jest syn Jakub. Cenne z punktu widzenia synergii historii i wspólczesności jest wiele odwołań do wspólczesności, czy to poprzez wspominanie cmentarzy, ważnych miejsc przepraw czy szlaków pokazujących drogę polskiego żołnierza w bitwie nad Bzurą.
Niewątpliwie nie mogło zabraknąć w książce opisu sochaczewskiego muzeum, stanowiacego dziś niemalże “sanktuarium” bitwy nad Bzurą poprzez tysiące przekazanych do zbiorów tej placówki artefaktów i osobistych pamiątek żołnierzy.

Komentarze