Ambasador Azerbejdżanu w sochaczewskim muzeum

Dnia 23.01.2017 roku w naszym muzeum gościliśmy ambasadora Azerbejdżanu, Hasana Hasanova wraz z jego najbliższymi współpracownikami. W spotkaniu z ambasadorem uczestniczył burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki, sekretarz stanu w kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maciej Małecki, kierownik artystyczny Sochaczewskiej Orkiestry Kameralnej Camerata Mazovia i dyrektor Sochaczewskiego Centrum Kultury Artur Komorowski, pani naczelnik Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Organizacji Pozarządowych Miasta Sochaczew Agata Kalińska oraz dyrektor muzeum Paweł Rozdżestwieński.

Ambasador wyszedł z propozycją wspólnego upamiętnienia polskiego pianisty i kompozytora Antoniego Kątskiego. W najbliższym czasie ma zostać postawiona w Sochaczewie tablica przypominająca jego zasługi dla polskiej i azerskiej kultury. Hasan Hasanov mówił o zasługach Kątskiego dla azerskiej kultury, m.in. poprzez przekład XIX-wiecznych utworów muzycznych z lokalnego zapisu notacji muzycznej na zapis międzynarodowy. W trakcie obrad ustalono, że samorząd Sochaczewa aktywnie włączy się w przygotowanie uroczystości odsłonięcia tablicy i zaproponuje dla niej godne miejsce.

Spotkanie przebiegło w iście rodzinnej atmosferze. Wszyscy uczestnicy posiedzenia z przyjemnością opowiadali ambasadorowi o historii Sochaczewa i jego ważnej roli w przeszłości jako jednego z najstarszych miast na Mazowszu. Rozmawiano również o muzyce Fryderyka Chopina. Na koniec wizyty dyrektor Paweł Rozdżestwieński oprowadził gości po zmodernizowanej wystawie II-wojennej Bzura 1939-1945 oraz czasowej wystawie Szopki Mazowieckiej.

Komentarze