Podarowane… znalezione

Muzeum w trakcie remontu, co nie znaczy, że narzekamy na nudę lub brak zajęcia.

Oto w poniedziałek, niespodziewanie trafiły do nas dwa nowe nabytki, przyniesione przez mieszkańca Plecewic, który znalazł je na swojej działce. Pierwszy to baskila XIX wiecznej strzelby myśliwskiej, dubeltowej. Baskila charakteryzuje się zamkiem kapiszonowym, z kurkiem tylnosprężynowym. Takie konstrukcje produkowano w latach 1860 – 1890.

Drugi jest jeszcze dziwniejszy. Na starej pieczęci widnieje napis: „Polskie Radjo S.A Rozgł. Pomorska w Toruniu”.

Rozgłośnia Pomorska Polskiego Radia w Toruniu zaczęła nadawać 15 stycznia 1935 roku. Była największą rozgłośnią po warszawskiej, o zasięgu 200 km, czyli teoretycznie można było toruńskiego radia słuchać również w Sochaczewie. W jaki sposób jednak ów relikt przeszłości z odległego od nas o 150 km miasta znalazł się w naszych okolicach, pozostanie zapewne tajemnicą.

Na parku trwają prace mające na celu zmianę jego wizerunku i nasz kolega prowadzący nadzór archeologiczny – Mariusz Samborski, przynosi codziennie również nowe, mniej lub bardziej atrakcyjne znaleziska. Między innymi taką oto plombę handlową:

Wybity napis “Fabryka Płócien Kamienicy Polskiej” wskazuje na powstałą w 1818 roku w okolicy Częstochowy kolonię tkacką. Po drugiej stronie znajduje się wizerunek orła i napis ‘Królestwo Polskie”. Zamknięta korona pozwala na dokładne datowanie znaleziska – okres Powstania Listopadowego, godło takie obowiązywało tylko jeden rok – przez czas jego trwania, należy więc dziś do rzadkości.