55 lecie 32 Pułku Rozpoznania Taktycznego w Sochaczewie

Sobotnie uroczystości 55 lecia pułku 32 Pułku Lotnictwa Rozpoznania Taktycznego już za nami.

Po mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w parafii św. Wawrzyńca, na placu Kościuszki nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy fotograficznej, poświęconej pułkowi, a następnie przybyli licznie goście udali się do Sochaczewskiego Centrum Kultury w Boryszewie.

Tam, oprócz głównej niewątpliwie atrakcji, czyli premiery książki „Lotnicze Tradycje Sochaczewa” i spotkania z jej autorem, Krzysztofem Kwiatkowskim, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą przygotowało ekspozycję sprzętu znajdującego się na wyposażeniu pilotów i obsługi lotniska, współorganizowaną przez radnego Marka Kosieradzkiego, emerytowanego wojskowego, również związanego z 32 PLRT. Zaprezentowane na wystawie eksponaty zostały użyczone przez: Ryszarda Kacprzaka, Henryka Grzeszczaka, Jerzego Karwackiego, Edwarda Glanca, oraz autora książki. Pan Kazimierz Kuchnio podarował dla muzeum mapę z lokalizacją i oznaczeniami pułków lotniczych w Polsce. Modele jednostek latających, które znajdowały się na wyposażeniu lotniska przygotował specjalnie na tą okazję Jan Kawecki. Dzienniki lotów oraz mundury pochodzą z kolekcji Eugeniusza Pawłowskiego. Dla byłych żołnierzy pułku była to sentymentalna wyprawa w przeszłość, okazja do wspomnień i spotkań z dawno niewidzianymi kolegami. Oprócz cateringu, zapewnionego przez restauracje hotelu “Chabrowy Dworek”, a wojskowego charakteru spotkania nadawała tradycyjna, serwowana rzecz jasna z kuchni polowej grochówka.

Po uroczystościach w SCK w Boryszewie, podstawione autokary przewiozły uczestników spotkania na obiad do Dworku Magnat.

Patronat nad wydarzeniem objęli: dowódca Garnizonu Sochaczew płk Andrzej Dąbrowski, starosta Jolanta Gonta, burmistrz Piotr Osiecki, wójt gminy Sochaczew Mirosław Orliński. Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego płk dypl. w st. spoczynku pil. Eugeniusz Pawłowski,

Organizacja wykonawcza i naukowa: Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i pola Bitwy nad Bzurą.

 

Komentarze