Kapitan Karol Cywiński

Każdego roku, 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uchwałą Sejmu RP z 2007 r., dzień ten poświecono dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r. Wśród zamordowanych znalazło się kilku sochaczewian, w tym doktor Karol Cywiński, żołnierz wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Karol Cywiński, jako kapitan rezerwy Wojska Polskiego, został zmobilizowany do 56 pp w Kaliszu, jednak od 1 września 1939 roku został ewakuowany się na wschód z zadaniem tworzenia szpitali polowych. Pracował w polowych szpitalach wojskowych w Równym, Rawie Ruskiej i we Lwowie.Po kapitulacji Lwowa został wzięty do niewoli sowieckiej i trafił do obozu specjalnego NKWD w Starobielsku. Na początku kwietnia 1940 r., w Charkowie został zamordowany przez NKWD zbrodniczym strzałem w tył głowy.

W 2007 r., śp.Karol Cywiński awansowany pośmiertnie do stopnia majora przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

W maju 2010 r., Alan Pszonczenko, wnuk majora Karola Cywińskiego zasadził na dziedzińcu naszego muzeum Dąb Pamięci. Dziś Dąb Karol pomału budzi się zimowego snu, aby wkrótce rozkwitnąć.

Komentarze