Ziemia Sochaczewska oczami artystów

Andrzej Novak-Zempliński

Studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni profesorów Michała Byliny i Ludwika Maciąga.
Uprawia malarstwo sztalugowe, oraz zajmuje się projektowaniem architektonicznym i założeń ogrodowych. Głównym tematem jego malarstwa są konie i pejzaże z elementami architektury. Jednym z tematów bogatej twórczości były portrety janowskich arabów, malowanych na specjalne zamówienia ich nowych właścicieli, np. ogier Bask doczekał się trzech portretów tego artysty. Tematyka prac malarskich związana jest głównie z wizerunkiem konia w różnych aspektach użytkowania. Są to więc portrety koni zasłużonych w hodowli, wybitnych koni wyścigowych oraz koni wierzchowych i zaprzęgowych, w pracy, w stajni, na pastwisku, podczas końskich jarmarków oraz w scenach batalistycznych, jak: “Wiedeń 1863”, czy “Bzura – krajobraz po bitwie”.

Andrzej Novak-Zempliński jr

Absolwent wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. W sferze Jego zainteresowań leży architektura klasyczna i tradycyjna w kontekście zabytkowym. Interesuje się również malarstwem – pejzażem, oraz sztuką pisania ikon.

Anna Miszalska Gąsienica

Absolwentka warszawskiej ASP (1986), gdzie studiowała w pracowniach prof. Ludwika Maciąga, Stefana Gierowskiego, Romana Artymowskiego i Wiesława Kruczkowskiego.
Ma w swoim dorobku obrazy olejne (pejzaże, kwiaty, portrety), a także cykle gwaszy i pasteli prezentowane na 74 pokazach indywidualnych w kraju i za granicą. Przedmiotem zainteresowań i twórczej inspiracji jest w jej pracach przede wszystkim różnorodny krajobraz poszczególnych regionów geograficznych Polski, jego atmosfera, dyskretne piękno, zmienność związana z porami dnia i roku. Obrazy noszą piętno realistycznych upodobań oraz dążenie do transpozycji wybranego motywu na język malarskich środków wyrazu. Emocje i wzruszenia przełożone są tu na barwy i formy, które, nie tracąc swych wartości dokumentacyjnych, stają się nośnikiem prawdy o bacznie obserwowanym świecie.

Barbara Jachimowicz

Maluje od 35 lat. Naukę malarstwa pobierała u profesorów Akademii Sztuk Pięknych, malarstwo u prof. Aleksandra Turka, – grafikę u prof. Mariana Sztuka.
Twórczość głównie w zakresie malarstwa sztalugowego i grafiki. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Główne miejsca wystaw: Sochaczew, Malbork, Warszawa, Wałbrzych, Wyszogród, Lublin, Rzeszów, Skierniewice, Łowicz, Wrocław, Leningrad, Samakarda, Lee (Francja), Malama. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień w Konkursach Plastycznych i wystawach.
Jej twórczość wiele razy prezentowana była na łamach prasy i telewizji. Uczestniczyła w licznych Ogólnopolskich i zagranicznych plenerach malarskich. W 1986 roku w uznaniu za wysoki poziom artystyczny i uzyskane nagrody otrzymała nagrodę Ministra Kultury. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w różnych stronach świata.
Do września 2015 roku związana była z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Sochaczewie. Pracując jako instruktor plastyki, jednocześnie służąc fachową pomocą rozwijała talenty plastyczne młodych sochaczewian. Przez 35 lat swojej pracy z uzdolnioną plastycznie młodzieżą, ponad trzydzieścioro z nich ukończyło pomyślnie Wyższe Szkoły Sztuk Plastycznych.

Jurij Syczew-Hlazun

Ukończył Lwowską Narodową Akademię Sztuki, przez wiele lat zajmował się witrażownictwem, następnie zajął się malarstwem i grafiką artystyczną. Pracuje w wielu technikach i różnorodnej tematyce, tj. psychologiczny portret, spokojny pejzaż czy malarstwo symboliczne i surrealistyczne. Prace artysty były prezentowane na wielu wystawach m.in. na Ukrainie i w Polsce. Dzieła te znajdują się w prywatnych kolekcjach na całym świecie (na Ukrainie, w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Australii, czy Izraelu).

Przemko Stachowski

Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Wydział Malarstwo; specjalizacja Malarstwo Ścienne i Sztalugowe gdzie studiował w latach 1989- 1994 w pracowni Prof. Stefana Gierowskiego i ukończył dyplomem z wyróżnieniem. W latach 1991, 1993; 1995 otrzymał stypendium CISIM (Centro Internazionale Studi Insegnamento Mosaico) w Rawennie we Włoszech, gdzie poznawał techniki artystycznej mozaiki marmurowej. Po dyplomie zajmuje się monumentalnym i kameralnym malarstwem ściennym, sztalugowym, mozaiką artystyczną we wnętrzach architektonicznych.
Ponad 20 lat pracował z młodzieżą, dorosłymi amatorami sztuki.W latach 2001 – 2019 roku był związany z działalnością Domów Kultury w Teresinie i Sochaczewie gdzie prowadził zajęcia warsztatów artystycznych dla uzdolnionej młodzieży i dorosłych, projektował scenografie teatralne do wielu przedstawień, w tym dla Piwnicy pod Baranami, podczas odwiedzin Sochaczewa. Organizował i był kuratorem wielu wystaw w galeriach TOKARNIA, TRAKT I ANTRESOLA, które założył .
Zawiązał grupę miłośników fotografii cyfrowej- obecnie już o międzynarodowym zasięgu- OtoFOTO w ramach pracy i współpracy z domami kultury.
Brał udział w wielu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Zrealizował wiele autorskich artystycznych aranżacji wnętrz w przestrzeniach instytucjonalnych, prywatnych i sakralnych.
Niektóre ważniejsze osiągnięcia:

  • Wyróżnienie Honorowe w Przelądzie Twórczości Młodych – Legnica 1995
  • finalista konkursu 45 Premio Sulmona we Włoszech 2018
  • finalista konkursu Raspigliosi w Rzymie 2019
  • finalista konkursu PREMIO ARTEBORGO 2020
  • II Nagroda PREMIO DANTE ALIGHIERI 2021 AWARD w Padwie.
  • nominacja do International Prize ARTIST OF THE YEAR 2020 w Monreale na Sycylii – 2020 rok
  • udział w edycji THE GREAT ENCYCLOPEDIA OF INTERNATIONAL ART 2020
  • udział w edycji THE GREAT BOOK OF MASTERS – ART UNIVERSAL 2020
  • nominacja do tytułu OSOBOWOŚĆ ROKU 2020 – TIMES POLSKA 2021
  • uhonorowany tytułem członkowskim w BRITISH PUBLISHING HOUSE w wydaniu Encyklopedii Osobistości Rzeczypospolitej Polskiej w edycji BRITISHPEDIA.
    Przemko Stachowski prowadzi Autorską Pracownię Artystyczną APA Loft 19 w Starej Przędzalni w Żyrardowie. W marcu 2022 artysta zapoczątkował nowy projekt:
    NON STOP ART!
    Projekt umożliwiający chętnym do kontaktu ze sztuką amatorom i koneserom spotkania w pracowni “na telefon 7dni w tygodniu”, dzięki czemu można zapoznać sie z bieżącymi realizacjami artystycznymi Przemko Stachowskiego.
    Jest to unikalna okazja by zapoznać się z dorobkiem artysty, gdyż artysta rzadko wystawia w Polsce. Współpracuje głównie z galeriami w Rzymie, Padwie, Wiedniu, Monachium, Barcelonie,Warszawie a ostatnio w Dublinie.

Adres: Mały Rynek 7 m 19, Stara Przędzalnia,

Żyrardów 95-500

e-mail: przemko.stachowski@gmail.com

tel. +48 602 76 48 52

Strona artysty: www.decoarch.com

Marcin Hugo-Bader

Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, oraz studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2002 roku otrzymał Nagrodę Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków za najlepszą grafikę miesiąca
w Konkursie ,,Grafika Warszawska”. W tym roku również otrzymał dyplom z wyróżnieniem
w pracowni malarstwa prof. W. Szamborskiego. W latach 1997-2002 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, W 2002 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Prof. Wiesława Szamborksiego. Aneks z Rzeźby u prof. Gustawa Zemły. Aneks z litografii u prof. Władysława Winieckiego. Jego prace znajdowały się na wielu wystawach, oraz kolekcjach w kraju, jak i za jego granicami.
“Malarstwo, rysunek, rzeźba, to rodzaje sztuk, które są mi bardzo bliskie. Dziękuje Bogu za dar jaki od niego otrzymałem.”

Od kilkunastu lat realizuje projekty artystyczne tj: Galeria MOST, Galeria HUGO i OKNO SZTUKI

2022 Marcin Hugo-Bader To ja i mój pejzaż Sochaczewskie Centrum Kultury Galeria Zedek
2022 Marcin Hugo-Bader Gra wyobraźni Dom ze Sztuką w Praskim Centrum Koneser Warszawa
2022 Malarstwo Marcin Hugo-Bader Centrum Kultury w Żyrardowie Galeria Resursa
2021 Marcin Hugo-Bader Barwy zawieszonego Kalendarza Konstanciński Dom Kultury Galeria Hugonówka
2021 Krajobrazy i Obrazy Malarstwo Marcin Hugo-Bader w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Galeri HUGO
2020 “W drodze”Malarstwo Marcin Hugo-Bader Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach
2020 Malarstwo Marcin Hugo-Bader Galeria Promocji Młodych Centrum Animacji i Rewitalizacji RONDO w Łodzi
2019 Malarstwo Marcin Hugo-Bader Galeria Ostrołęka
2019 Dziennik Artysty Malarstwo Marcin Hugo-Bader w Pałacu w Gawłowie
2016 Malarstwo Marcin Hugo-Bader Galeria Kotłownia Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie
2014 Krajobrazy Marcin Hugo-Bader Galeria Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie

Stanisław Witold Bienias

Stanisław Witold Bienias urodzony w 1948 pochodzi z Sochaczewa. Urodził się tu. Studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej (choć początkowo myślał, o Akademii Medycznej).
Nie pracował jednak w zawodzie, ponieważ zajął się malarstwem i jak się okazuje z korzyścią dla siebie oraz dla oglądających i kupujących jego obrazy.
Liczne wystawy artysty można było oglądać zarówno w kraju, jak i poza jego granicami kraju m.in. Toronto, Göteborg, Londyn, Paryż, Reggio di Calabria.
Znaczną część w twórczości malarza zajmuje Sochaczew i ziemia mazowiecka. Uznać można,
iż jest lokalnym patriotą. Artysta często maluje by zachować coś dla potomności – tak jak panorama Sochaczewa, stara Żelazowa Wola, Dwór Polski czy szkoła muzyczna, także dlatego bo, jak twierdzi, „to za chwilę zniknie”. Wraca do tego, co pamięta, przedstawia realia, jakie miały miejsce kilkadziesiąt lat temu. Obraz jest jak zatrzymany w biegu kadr.
Inspiracje czerpie z otoczenia, choć niewątpliwie wyjazdy też wzbogacają. Różne miejsca to przecież odmienne kolory, światło, architektura, natura. Maluje różnymi technikami poczynając od oleju na akrylu kończąc, ale najbardziej lubi akwarele.

Robert Niemira

Popularyzator kultury, współtwórca sochaczewskiego SKF, artysta samouk. Rysunkiem interesował się od dzieciństwa, gdyż jak sam mówi imponowali mu ludzie, którzy potrafili tworzyć sztukę. Potrzeba tworzenia obrazów wzięła się również z fascynacji pop artem, kinem, dokumentem, polska szkołą plakatów, literaturą. Maluje dla siebie, czas spędzony przy sztaludze, jest chwilą odpoczynku, a pędzel, farba stanowi odskocznię szarości życia.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *