“Z dziejów motoryzacji w Polsce. W rocznicę śmierci inż. Tadeusza Tańskiego”

23 marca zmarł jeden z najwybitniejszych polskich inżynierów, specjalista od silników i projektant “Forda Tańskiego” czyli samochodów pancernych Ford FT-B, które wykorzystane zostały podczas wojny polsko-bolszewickiej. Z tej okazji Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zorganizowało wyjątkową wystawę.

Na zwiedzających na muzealnym podwórzu czekają przede wszystkim trzy wierne repliki pojazdów pancernych z czasów II RP, z których dwa były pierwotnie samochodami cywilnymi. Są to:
Ford T RNAS – samochód Ford T przerabiany w Wielkiej Brytanii na pojazd opancerzony. “Pancerne Fordy” następnie trafiły min. do Rosji, a stamtąd na stan Wojska Polskiego. Właśnie ten egzemplarz możecie zobaczyć na plakacie wystawy.
Ford FT-B – “Ford Tańskiego”. Znany też jako Ford Tf-c. Produkowany w Centralnych Warsztatach Samochodowych w Warszawie, na podwoziu Forda T. Wyprodukowano łącznie 16 lub 17 pojazdów, które ze względu na trudną sytuację na froncie, od razu po produkcji kierowane były na front walk z Bolszewikami.
Samochód pancerny wz. 34 – podstawowy samochód pancerny Wojska Polskiego w 1939 roku. W zestawieniu z Fordami, pojazd stanowić będzie doskonały wgląd w ewolucję samochodów pancernych II RP.
Oprócz pojazdów, na skansenie, i w muzealnym holu stanie wystawa planszowa, oraz ekspozycja zdjęć samochodów cywilnych z kolekcji Franciszka Kowalczyka, żołnierza Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej.