Wystawa Sochaczewskiego Klubu Kolekcjonera

Tymczasem działamy dalej i ruszamy z nową wystawą, tworzoną wspólnie z Sochaczewskim Klubem Kolekcjonera. Zapraszamy już od 12 czerwca.
Co prawda z kolekcjonerstwem kojarzą się najbardziej monety i znaczki, ale mamy nadzieję, że wystawa zaprzyjaźnionych z Muzeum członków Klubu jest w stanie Was nieźle zaskoczyć. Zapraszamy!

Sochaczewski Klub Kolekcjonera istnieje od 1999 r. Jego założycielami byli Stanisław Duński i Michał Fabisiak. Przez wszystkie te lata przewinęła się przez niego wraz ze swymi pasjami spora grupa osób – kobiet, mężczyzn i dzieci.

Swoje zbiory postanowili zaprezentować:

Artur Dąbrowski – wśród zbieranych przez Niego przedmiotów znajdują się dzwonki z całego świata – ich właściciel zebrał ich ponad 500. O pasji pana Artura wie rodzina i wiedzą znajomi, toteż w dużej części składa się ona z pamiątek przywożonych z różnych stron świata. Dzwonki w mieszkaniu pana Artura stanowią istotny element wystroju wnętrz.

Marek Kosieradzki – jako byłego technika wojskowego, związanego z lotniskiem w Bielicach, interesują Go pamiątki związane z awiatyką. Na wystawie znajdują się zatem odznaki pułkowe, numizmaty i medale związane z tą tematyką.

Leszek Głowacki – przy okazji pracy w na lotnisku w Okęciu często miał okazję spotkać wiele znanych osobistości – sportowców, aktorów, polityków – co z kolei umożliwiało Mu powiększanie zbioru autografów. Wystawione podpisy znanych osobistości to tylko skromna część całej kolekcji.

Krzysztof Waśniewski – w ramach jego zainteresowań leży głównie numizmatyka, posiada kilka odrębnych zbiorów, których tematem przewodnim są np. „koronowane głowy”. Na ekspozycji postanowił zaprezentować najstarsze okazy ze swej kolekcji – monety rzymskie z wizerunkami władców Imperium.

Radosław Jarosiński – najbardziej jest zafascynowany urokiem monety brytyjskiej, szczególnie ceni sobie okres kolonialny, kiedy pieniądz z wizerunkiem królów i królowych angielskich krążył po całym niemal świecie. Wzornictwo, często oparte na okazach zamorskiej kultury, oraz okazów fauny i flory sprawia, że jest to dość atrakcyjna strona numizmatyki. Z wykształcenia jest muzealnikiem, pracuje w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, ale muzea są też jego pasją, a nie jedynie miejscem pracy. Na wystawie znajdzie się również część jego zbioru “muzealianów”, czyli pamiątek z różnych placówek i wystaw, które zwiedzał.

Robert Sobczak – od wczesnych lat młodzieńczych interesował się historią. Zainteresowanie rozwinęło się w kierunku numizmatów – do jakich zalicza medale kolekcjonerskie – czyli najczęściej bite lub odlewane krążki o charakterze rocznicowym lub upamiętniających osoby lub wydarzenia. Wśród gromadzonego przez około 20 lat zbioru znajdują się między innymi prezentowane na wystawie wizerunki królów i książąt polskich.

***

Wystawa poświęcona jest pamięci Stanisława Duńskiego (13.11.1942 – 24.02.2024), współtwórcy Sochaczewskiego Klubu Kolekcjonera, propagatora tego pięknego hobby oraz autora wielu artykułów prasowych z zakresu numizmatyki, medalierstwa i filatelistyki. Można go było również spotkać na cyklicznych kiermaszach, organizowanych przy muzeum np. na Dni Sochaczewa, na których wraz z innymi członkami klubu udzielał fachowych porad początkującym, oraz wyceniał i identyfikował posiadane przez nich przedmioty.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *