Nowe wystawy czasowe w muzeum

Do końca marca bieżącego roku zapraszamy wszystkich chętnych do obejrzenia naszych aktalnych wystaw czasowych, które prezentujemy na parterze budynku:

„Akcja Burza. Armia Krajowa w walce o wolna Polskę” z IPN w Krakowie – autor Teodor Gąsiorowski

Wystawa przedstawia wysiłek zbrojny Armii Krajowej w 1944 r., w związku z realizacją planu „Burza” – najważniejszego i największego przedsięwzięcia militarnego oraz politycznego Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej. Celem realizowanego planu było odzyskanie przez Polskę niepodległości, poprzez udział militarny w decydującej fazie wypierania Niemców z okupowanego kraju oraz ustanowienie suwerennej władzy w imieniu Rządu RP, uprzedzając w ten sposób wrogie wobec Polski zamiary Związku Sowieckiego i komunistów realizujących jego interesy.

“Żołnierze Wyklęci – chwalebni bohaterowie Bitwy nad Bzurą 1939 r.” – autor Jakub Wojewoda

Ekspozycja jest wynikem corocznie rozwijanego projektu badawczego kustosza Jakuba Wojewody pt. “Wyklęci znad Bzury”. Projekt ma na celu przybliżajanie życiorysów żołnierzy polskiej konspiracji niepodległościowej, którzy swój szlak bojowy II wojny światowej, zaczynali w rejonie Sochaczewa podczas bitwy nad Bzurą 1939 r. Do tej pory zaprezentowano sylwetki takich żołnierzy jak min gen. Aleksander Krzyżanowski ps. “Wilk”, mjr. Jan Tabortowski ps. “Bruzda” czy płk. Łukasz Ciepliński ps. “Pług”.

WYSTAWY BĘDĄ DOSTĘPNE DO 1 .04.2018 r.