Bartłomiej Kurzeja – “W cieniu Sacrum” Rzeźba i Malarstwo.

Bartłomiej Kurzeja urodził się w 1975 w Nowym Targu, zajmuje się głównie rzeźbą, ale też malarstwem, rysunkiem i medalierstwem.

Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem, a w latach 1996–2002 studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1998 przebywał na stypendium w Maastricht. Kształcił się w Warszawskiej ASP w pracowniach u profesorów Stanisława Kulona i Jacka Sienickiego, zaś dyplom uzyskał w pracowni Piotra Gawrona.

Kilka dzieł Bartłomieja Kurzei można zobaczyć w Sochaczewie. Oprócz wieloletniego przedsięwzięcia, jakim jest Droga Krzyżowa w Różańcowym Ogrodzie Zadumy, jest też autorem kapliczki przy ul. Głowackiego z figurą Matki Bożej Szkaplerznej.

Artysta zaprojektował również i wykonał tablicę upamiętniająca dokonanie przez żołnierza AK, Stanisława Janickiego zamachu na hitlerowskiego wicestarostę sochaczewskiego, Hermanna Forbichlera, która została wmurowana w roku 2016 w fasadę budynku Banku Spółdzielczego przy ulicy Reymonta.

Bartłomiej Kurzeja kilkakrotnie wystawiał swoje rzeźby i obrazy w ramach Okna Sztuki i Galerii Hugo, dwóch pomysłów, realizowanych przez sochaczewskiego artystę Marcina Hugo-Badera. Jest też organizatorem wystawy “W cieniu Sacrum”, której tytuł nawiązuje do koncepcji zaprezentowania wybranych przykładów twórczości Kurzei.

Kurzeja, jak każdy artysta, zajmuje się różnorodnymi tematami, w naszym mieście najbardziej widoczne są przykłady sztuki sakralnej, niejako w jej cieniu powstają też inne prace o charakterze bardziej osobistym – rzeźby i portrety znajomych oraz rodziny. Je również będzie można obejrzeć na wystawie, na którą serdecznie zapraszamy do Muzeum Ziemi sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Wystawa będzie trwać od 1marca do 3 kwietnia 2022 roku.

Artysta prezentuje rzeźbę ‘Bohater współczesny” (miedź, aluminium)

“Franciszek” – portret syna artysty (beton szlachetny)
“Orantka” – ceramika.