40 lat Muzeum Ziemi Sochaczewskiej – modernizacja i restauracja z okazji jubileuszu

Wszystkich sympatyków Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie pragniemy poinformować, iż w wyniku konkursu do programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2013 r., nasze muzeum otrzymało dotację celową w wysokości 70.000 zł, na modernizację ekspozycji stałej pt. „Pole Bitwy 1939 -45 r. Środki pochodzą z kierunku „Dziedzictwo kulturowe”, priorytet „Działania Muzealne” i przeznaczone zostaną w całości na modernizację infrastruktury wystawienniczej. 

mzs40aMuzeum Ziemi Sochaczewskiej od 5 lat ubiegało się o środki z programów ministra, jednakże konkurencja w walce o dofinansowanie była wyjątkowo duża. Tegoroczna pozytywna decyzja podjęta przez zespół sterujący z Narodowego Instytutu Muzealnictwa jest dla nas wyjątkowo ważna, ze względu na przypadający w tym roku 40 jubileuszsochaczewskiego muzeum. Prace, które zostaną wykonane w tym roku stanowią pierwszy etap modernizacji 160 m2 powierzchni wystawienniczej obejmujący remont, aranżację oraz wymianę oświetlenia sal ekspozycyjnych. Z wkładu własnego placówki, w wysokości 50.000 zł, zrealizowana też zostanie przebudowa dioram, instalacja nowoczesnych prezenterów ekspozycyjnych oraz multimediów. Na 2014 rok zaplanowano etap drugi – wymianę gablot i manekinów wystawienniczych a także konserwację parkietu. Projekt modernizacji realizowany pod kierownictwem adiunkta Jakuba Wojewody wspiera i konsultuje min Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Fundacja Polonia Militaris, Fundacja Wojskowości Polskiej a pod kątem medialnym Bogusław Wołoszański.

Przebudowa ruszy w maju br., zaś udostępnienie częściowo zmodernizowanej ekspozycji „Pole Bitwy 1939 -45”, nastąpi we wrześniu br., przy okazji obchodów rocznicowych Bitwy nad Bzurą 1939 r.

Istotną częścią działań z okazji 40 rocznicy będzie także II etap prac restauracyjnych obejmujący zabytkowy budynek dawnego magistratu miejskiego, a dziś Muzeum Ziemi Sochaczewskiej. Od kilku lat trwają ważne dla obiektu prace remontowe, o które starano się od dłuższego czasu. W zeszłym roku wykonano najistotniejsze – skomplikowany drenaż odwadniający, wraz z zabezpieczeniem fundamentów. Dodatkowo odbył się remont hallu, klatki schodowej i antresoli, całość za ponad 300.000 zł. W tym roku ruszy remont elewacji, na który już wkrótce zostanie ogłoszony przetarg.

tablica-start-1

Jednakże to nie koniec robót remontowo-modernizacyjnych w muzeum. Prace, które zaplanowano do wykonania w latach 2014-16, w ramach termomodernizacji, obejmą również wymianę stolarki okiennej, instalacji grzewczych, dostosowanie kotłowni do zasilania gazem. Remont czeka też węzeł sanitarny, dziedziniec i skansen.

Aby kompleksowy plan remontów i modernizacji mógł zostać w pełni wykonany, muzeum poszukuje darczyńców i sponsorów. Wszystkich, którzy zechcieliby wesprzeć Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, służące mieszkańcom Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego serdecznie zapraszamy do współpracy.

Komentarze