81 mm moździerz wz. 1931

Na początku lat trzydziestych zadecydowano o zakupie licencji na moździerz wz. 1931 francuskiej firmy „Edgar Brandt”. Wraz z licencją zakupiono 150 egzemplarzy nowej broni oraz partię amunicji. W chwili wybuchu wojny na stanie Wojska Polskiego znajdowało się 905 sztuk moździerzy wz. 1931. Liczbę tę uzupełniało ok. 300 sztuk moździerzy starszych wzorów, co łącznie daje 1200 moździerzy 81 mm. W moździerze wz. 1931 uzbrojone były wszystkie czynne dywizje piechoty, bataliony strzelców w brygadach kawalerii oraz m.in. 10. BK i WBP-M.

Podstawową jednostką w piechocie używającą tej broni był pluton moździerzy znajdujący się w składzie kompanii karabinów maszynowych i broni towarzyszących. Pluton ów składał się z dwóch działonów. Każdy batalion piechoty i bataliony strzelców posiadały tym samym po dwa moździerze na uzbrojeniu. Łącznie w etacie jednego pułku piechoty znajdowało się 6 moździerzy 81 mm. Poza lżejszymi granatnikami 46 mm była to podstawowa broń stromotorowa do wsparcia trzech kompanii piechoty w batalionie.

Egzemplarz pokazanej broni znajduje się w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Tekst i rysunki: Krzysztof Haładaj