Rewolwer Rast & Gasser M1898

Gdy w grudniu 1914 roku w kierunku położonego nad Bzurą Sochaczewa zmierzały oddziały Cesarstwa Niemieckiego, towarzyszyły im posiłkowo oddziały Cesarstwa Austro-Węgier. Pochodzący z wielonarodowej monarchii cesarscy oficerowie – Niemcy, Austriacy, Polacy, Czesi i inni, na swoim wyposażeniu mieli broń solidną, chociaż raczej nie specjalnie nowoczesną. Takim przykładem był rewolwer Rast & Gasser M1898, który to egzemplarz znajduje się w naszym muzeum. Odnaleziony na terenie miejscowości Pasikonie i przekazany Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w 1977 roku, stanowi pozostałość po ciężkich walkach w rejonie rzek Bzury i Rawki w 1914 i 1915 roku.

Będący w bardzo dobrym stanie, zabytek posiada zachowane sygnatury: <<Patent Rast & Gasser Wien>> i numer fabryczny 81292.

Posiadający magazynek na osiem naboi kalibru 8 mm, rewolwer ten stanowił przykład schyłkowych odmian broni tego typu – chociaż solidny i niezawodny, w rzeczywistości jednak przestarzały i powolny w ładowaniu oraz rozładowywaniu. Wyprodukowano łącznie ponad 200 tysięcy sztuk tej broni, na wyposażenie wojsk Cesarsko-Królewskich, głównie ze względu na niedobory pistoletów. Po zakończeniu Wielkiej Wojny liczne egzemplarze trafiły na stan armii Jugosławii oraz Włoch.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *