Rewolwer Rast & Gasser M1898

Gdy w grudniu 1914 roku w kierunku położonego nad Bzurą Sochaczewa zmierzały oddziały Cesarstwa Niemieckiego, towarzyszyły im posiłkowo oddziały Cesarstwa Austro-Węgier. Pochodzący z wielonarodowej monarchii cesarscy oficerowie – Niemcy, Austriacy, Polacy, Czesi i inni, na swoim wyposażeniu mieli broń solidną, chociaż raczej nie specjalnie nowoczesną. Takim przykładem był rewolwer Rast & Gasser M1898, który to egzemplarz znajduje się w naszym muzeum. Odnaleziony na terenie miejscowości Pasikonie i przekazany Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w 1977 roku, stanowi pozostałość po ciężkich walkach w rejonie rzek Bzury i Rawki w 1914 i 1915 roku.

Będący w bardzo dobrym stanie, zabytek posiada zachowane sygnatury: <<Patent Rast & Gasser Wien>> i numer fabryczny 81292.

Posiadający magazynek na osiem naboi kalibru 8 mm, rewolwer ten stanowił przykład schyłkowych odmian broni tego typu – chociaż solidny i niezawodny, w rzeczywistości jednak przestarzały i powolny w ładowaniu oraz rozładowywaniu. Wyprodukowano łącznie ponad 200 tysięcy sztuk tej broni, na wyposażenie wojsk Cesarsko-Królewskich, głównie ze względu na niedobory pistoletów. Po zakończeniu Wielkiej Wojny liczne egzemplarze trafiły na stan armii Jugosławii oraz Włoch.