Ponad 100-letnie pudełka na naboje do kb Mosin

Dzięki licznym sympatykom do zbiorów Muzeum trafiają nowe, niezwykle interesujące artefakty. Tym razem Pan Dominik Waszkiewicz pośród wielu innych ciekawych obiektów, przekazał nam 3 pudełka kartonowe na naboje kalibru 7,62 mm do rosyjskiego karabinu Mosin wz. 1891. Przedmioty te są o tyle niezwykłe, że powstały ponad 100 lat temu, jeszcze przed I wojną światową, pomimo tego ich stan jest nadal bardzo dobry.

Pan Dominik Waszkiewicz, otrzymał pudełka podczas pobytu w Borze Kazuńskim od mieszkańca okolicznej wioski. Poszukiwał wtedy śladów historii nieopodal dawnego carskiego kasyna i zewnętrznego pierścienia Twierdzy Modlin. Wedle relacji darczyńcy zostały one odnalezione w latach 60. XX w. podczas rozbiórki stodoły.

Karabiny Mosin wz. 1891, według konstrukcji opracowanej przez rosyjskiego oficera artylerii Siergieja Iwanowicza Mosina, przyjęto jako oficjalne uzbrojenie armii carskiej w 1891 r. Równocześnie rozpoczęto w Rosji produkcję karabinowych naboi kalibru 7.62 mm. Budowę pierwszego państwowego zakładu produkcyjnego rozpoczęto w 1869 r. w Sankt-Petersburgu. Przedtem w 1868 r. w budynku starego arsenału przy Alei Odlewniczej zaczął działać warsztat amunicyjny. Gdy wydajność zakładów w Sankt-Petersburgu okazała się zbyt mała, aby zaspokoić zapotrzebowanie wojska, car Aleksander II w 1880 r. zatwierdził przepisy umożliwiające wybudowanie przez kupca F.G. von Gillenszmidta zakładu w Tule, który w 1881 r. rozpoczął produkcję. Pomimo tego w pierwszych latach przezbrajania rosyjskiej armii w karabiny Mosin dawała się odczuć niedostateczna wydajność obu zakładów. Potrzeby armii wynosiły 1 miliard naboi. Główny zarząd artylerii zaczął planować budowę jeszcze jednego państwowego zakładu. W 1892 r. zdecydowano umieścić go w Ługaniu, w miejscu byłego producenta armat. Jego budowę rozpoczęto w 1895 r. W marcu 1916 r. planowano wzniesienie jeszcze jednego zakładu, w Symbirsku. Budowę rozpoczęto w lipcu 1916 r. lecz z powodu problemów z dostawami wyposażenia oraz wybuchu rewolucji została wstrzymana.

Rys. 1Rys. 2 Rys. 3

Od 1892 r. naboje pakowano w tekturowe pudełka – 3 łódki po 5 naboi w każdej. Następnie 20 pudełek pakowano w zalutowaną cynkową puszkę. Dwie puszki mieściły się w drewnianą skrzynkę. U góry na zamknięciu pudełek zapisywano rok, miesiąc i dzień pakowania (rys. 1). Na puszce znajdował się kaliber, rok i numer skrzynki. Skrzynkę opisywano numerem skrzynki, nazwą zakładu, typem naboi . Ilość naboi w skrzynce wynosiła 600 szt. Poza tym na skrzynce znajdowała się nazwa dostawcy i rok produkcji prochu i numer partii. Około (brak dokładnych danych) 1905 r. zmieniono rodzaj paczki (rys.2), której zamknięcie dodatkowo opisuje się ciężarem ładunku prochowego (rys. 3).

Jedno z 3 pudełek przekazanych Muzeum przez D. Waszkiewicza

Pudełka, które trafiły do zbiorów Muzeum wytworzone zostały zgodnie z wzorem stosowany po 1905 r. Na jednym można odczytać rok najprawdopodobniej 1913. Pudełka mają trapezoidalny kształt, który ułatwiał ich zapakowanie do ładownicy.

Źródło: История производства и маркировка винтовочных патронов 7.62х54r к винтовке Мосина, studfile.net/preview/5352559/ [dostęp: 21.01.2023].

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *