Modlitewnik żydowski

W zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą znajduje się niewielka książeczka – wyglądem przypominająca typowy chyba dla większości nacji zbiór modlitw. Pismo – bez wątpienia hebrajskie, nie pozostawia jednak wątpliwości, że jest to pamiątka po ludności żydowskiej. Jak się okazuje, społeczność żydowska używała wiele rodzajów modlitewników, dedykowanych na różne okazje i święta.

O pomoc w identyfikacji książeczki zwróciliśmy się do historyków Żydowskiego Instytutu Historycznego, im. Emanuela Ringelbluma. Nasze wątpliwości rozwiała dr. Magdalena Bendowska, st. kustosz zbiorów specjalnych:

“Tytuł na okładce brzmi: Machzor [modlitewnik świąteczny] Ocar ha-tfila [skarbiec modlitw]

Na pierwszej stronie znajduje się modlitwa przeznaczona na początek święta Rosz ha-szana (Nowy Rok). Brak strony tytułowej utrudnia dokładniejszą identyfikację, wiadomo jednak w oparciu o Bibliografię Izraelskiej Biblioteki Narodowej, że modlitewnik pod tytułem Ocar ha-tfila przeznaczony na Nowy Rok został wydany w Łodzi w wydawnictwie M. Munka, a wydrukowany w drukarni Pośpiech w Warszawie ok. 1930 roku (na książce również nie podano roku wydania).”

Pozycja trafi niebawem na naszą wystawę “Z Dziejów Sochaczewa” do gabloty poświęconej ludności żydowskiej w Sochaczewie.