Koleje Polowe na Ziemiach Polskich w okresie I Wojny Światowej

Wydana stosunkowo niedawno, bo w 2019 roku pod redakcją pracowników Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie (Tomasz Karolak, Łukasz Popowski, Marta Przygoda i Monika Szymańska) pozycja, jest dość istotna z trzech względów. Po pierwsze przybliża tematykę kolei dedykowanych, wykorzystywanych w dość wąskim okresie czasu, po wtóre porusza mało eksponowany aspekt działań pierwszowojennych jakim był transport kolejowy – oraz po trzecie dotyczy w dużej części naszego regionu.

Składa się ona z 10 odrębnych opracowań różnych autorów, przygotowanych na konferencję o tym samym tytule, która odbyła się 27 września zeszłego roku. Idea kolei polowych była zaprojektowana pod koniec XIX wieku z myślą o zastosowaniach militarnych, a więc zakładających specyficzne i dedykowane rozwiązania techniczne. Największy bodaj rozwój infrastruktury tego typu nastąpił siłą rzeczy podczas trwania I Wojny Światowej, lecz nie straciła ona na swym znaczeniu wraz z jej zakończeniem. Dlatego też autorzy skupiając się na tym okresie, nie zaniechali umieszczenia go merytorycznie w szerszym kontekście historycznym.

Z punktu widzenia regionalisty najbardziej istotne są rozdziały: “Koleje polowe na obszarze dawnej ziemi sochaczewskiej oraz powiatu sochaczewskiego. Przyczynek do badań” (Łukasz Popowski), “Wpływ kolei leśnej na Puszczę Kampinoską” (dr. Łukasz Tyburski), oraz aneks “Kolejki Wąskotorowe Mazowsza” – autora znanego z wydania kilku już monografii dotyczących tego właśnie tematu Bogdana Pokropińskiego.

Kolejnym plusem jest bardzo atrakcyjna – niemal albumowa – oprawa i szata graficzna. Książkę wydano na papierze kredowym, idealnym do ekspozycji bardzo licznych fotografii – współczesnych i archiwalnych oraz map. Polecamy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *