Żydowski Instytut Historyczny zaprosił nasze muzeum do udziału przy tworzeniu jednego z modułów wystawy plenerowej, tworzonej w ramach corocznego Marszu Pamięci 22 lipca 1942 roku, upamiętniającego ofiary wielkiej akcji deportacyjnej getta warszawskiego.
„Przesiedleni. Czternaście historii z warszawskiego getta” stanowi instalację artystyczną, zaprojektowaną przez Jana Strumiłło, która składa się z betonowych, wysokich modułów. Tworzą one fragmenty muru, na których zaprezentowano karty z historiami życia przesiedleńców, którzy do getta warszawskiego trafili z miast i miasteczek okupowanej Polski. Instalacja stanęła w sercu dawnej żydowskiej Warszawy, czyli na Starych Nalewkach, tuż obok bramy Ogrodu Krasińskich i można ją oglądać do 2 września. (https://www.jhi.pl/wystawy/przesiedleni-czternascie-historii-z-warszawskiego-getta-wystawa-plenerowa,353)
Wystawę z naszym miastem łączy postać 12-letniej dziewczynki, Cyrli Lajfer. Z dwóch ręcznie zapisanych kartek, dowiadujemy się, że mieszkała z rodziną w Sochaczewie, a jej ojciec był rzemieślnikiem i zarabiał na tyle dobrze, by swoje dzieci posyłać do szkoły. Wybuch wojny sprowadził tragedię na całą rodzinę – wpierw uciekła ona przed bombardowaniami do Wiskitek, a po deportowaniu do Getta Warszawskiego rodzice i najmłodsze dziecko zmarli z głodu i wycieńczenia, zaś pozostałe przy życiu Cirla i jej siostra zostały umieszczone w „półinternacie”. Relacja pochodzi z 2 września 1941 roku, dalsze losy dziewczynek nie są znane.
Uzupełnieniem historii Cyrli jest krótki film z udziałem Radosława Jarosińskiego, zrealizowany przez ŻIH pod kierownictwem Julii Parfiniewicz
Tablica została niedawno przekazana do naszego muzeum i zainstalowana na ekspozycji.