17 stycznia – zajęcie Sochaczewa przez wojska radzieckie

Na początku stycznia 1945 r. pozycje niemieckiej 9 Armii dowodzonej przez generała Smilo Freiherra von Lüttwitza zaatakowały pancerne oddziały 2 Armii Gwardii dowodzonej przez gen. Siemiona Bogdanowa. Niemcy przewidując sowieckie uderzenie, już wcześniej rozpoczęli ewakuację swoich urzędów z Sochaczewa, ale 17 stycznia jeszcze trwały w nim zacięte walki Armii Czerwonej z niemieckimi oddziałami pozostałymi w mieście. W ich wyniku Niemcy zostali wyparci i tego właśnie dnia Sochaczew został zajęty przez wojska sowieckie. Zabici Rosjanie zostali początkowo pochowani na cmentarzu parafialnym przy ul. Traugutta, by następnie zostać ekshumowanymi na cmentarz wojenny w Warszawie, przy ul. Żwirki i Wigury. Dodać należy, że Sochaczew jako jedno z niewielu miejsc w okolicy nie miał w czasie PRL pomnika wdzięczności dla Armii Czerwonej, a tylko stojący do dziś skromny pomniczek na cmentarzu przy ul. Traugutta, pierwotnie postawiony w tym miejscu na mogile poległych sowieckich żołnierzy.

Artur Gałecki, prowadzący badania w ramach projektu Sochaczewskie Fortyfikacje natrafił w udostępnionych archiwach Federacji Rosyjskiej i Republiki Niemieckiej na szereg map i planów obrazujących okolice Sochaczewa na przełomie lat 44/45. Dzięki Jego uprzejmości prezentujemy unikalną mapę planów ofensywy radzieckiej z przyczółku warecko-magnuszewskiego.