VIII Muzealne Spotkania Żołnierzy Wyklętych za nami

Ponad 80 osób, w każdym wieku wzięło udział w VIII Spotkaniach z Żołnierzami Wyklętymi, które w dniu 05.03.2016 r., organizowało Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.
W programie tegorocznego spotkania nie zabrakło wykładów, wspomnień i relacji polskich żołnierzy zbrojnego podziemia niepodległościowego z lat 1939-45 i 1945-53 r. Prezentowano także eksponaty-autentyczną broń oddziałów konspiracyjnych, które dziś pozostają w zbiorach naszego muzeum.

wykleci-muzeum-01
Dla zwiedzających udostępniono także dwie specjalne, okolicznościowe wystawy- „Bogu i Polsce -Harcerstwo niepokorne i niezależne w Polsce Ludowej 1945-1990 ” oraz „Wyklęci znad Bzury”.
Wyjątkowymi gości tegorocznej edycji, byli żołnierze i liczne środowisko Grupy AK Kampinos. Wśród prawdziwych bohaterów tamtych, obecni byli major Zygmunt Boczkowski ps. Kruk- żołnierz organizacji „Miecz i Pług”, następnie w Armii Krajowej, I kompania, Grupa „Kampinos”, po wojnie w organizacji Wolność i Niezawisłość, a także porucznik Józef Jabłoński- żołnierz Armii Krajowej -z Grupy „Kampinos”.
wykleci-muzeum-03
Swoistym podsumowaniem był film „Niepodległa Kampinoska” w reżyserii Leszka Gizińskiego, w którym przedstawiono dzieje Zgrupowania AK Kampinos.
Serdeczne podziękowania składamy wszystkim ,którzy przybyli na spotkanie i wsparli jego organizację – Środowisko Żołnierzy AK Grupa Kampinos, Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp, Urząd Miasta w Sochaczewie, Urząd Miasta w Łomiankach.
Wystawa pt. „Bogu i Polsce -Harcerstwo niepokorne i niezależne w Polsce Ludowej 1945-1990″. Dostępna będzie w muzeum do 31.03.2016 r. Zapraszamy do zwiedzania!

Komentarze