Rekordowa frekwencja w muzeum

Początek 2017 r., w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy and Bzurą okazał się wyjątkowo aktywny i pracowity. W lutymi na poczatku marca 2017 r., odbył się cykl tematycznych spotkań, wykładów i prelekcji. Zorganizowano rajd pieszy, na bazie muzealnych eksponatów realizowano także ciekawą sesję fotograficzną i projekty szkolne. W tym czasie z oferty muzeum skorzystało 940 osób.

Wyjątkowo bogaty program zaproponowało muzeum w ramach tegorocznych ferii zimowych w okresie 11.02-26.02.2017 r. Odbył się cykl prelekcji „Mundur bohatera”, spotkanie z majorem Arkadiuszem Rzepkowskim, oficerem WP uczestnikiem licznych misjach stabilizacyjnych ONZ na świecie a także 3 częściowy blok wykładów archeologicznych. Razem frekwencja wyniosła 80 osób. Jednak największą atrakcją ferii okazał się V Rajd Szlakami Wielkiej Wojny nad Bzurą i Rawką, w którym wzięło udział 150 osób. Rajd współorganizowało muzeum wspólnie z Gminą Iłów, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iłowie oraz Stowarzyszeniem Muzealna Grupa Historyczna im.II/18.

W dniu 12 lutego, w ramach kontynuacji badań prowadzonych przez Muzeum i Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im.II/18 pp, przeprowadzono specjalną sesję zdjęciową pt. “Patrol ROAK “Iskra”, zima 1946″. .Rekonstrukcyjna sesję przeprowadzono w ramach procesu przywracania pamięci o oddziale Ruchu Oporu Armii Krajowej “Iskra”, który działał min w zachodniej cześci powiatu sochaczewskiego. W sesji wzięło udział 20 osób, zaś autorami zdjęć był Paweł Olszak oraz pracownicy muzeum Łukasz Wojtczak, Rafał Gołębiowski.

1 marca w muzeum, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odbył się wykład naukowy na temat losów żołnierzy niezłomnych. Prelekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, słuchaczami było ponad 70 uczniów z sochaczewskich szkół ponadgimnazjalnych.Rocznicowy wykład wygłosił Mikołaj Klorek, kierownik Działu Zbiorów w Muzeum ZSiPBnB.

Dnia 2 marca, na zaproszenie dyrektora p.Dariusza Miłkowskiego ponad 500 uczniów z Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sochaczewie, wysłuchało okolicznościowego wykładu Jakuba Wojewody. Ta swoista lekcja historii odbyła się okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wykład poprzedziła piękna, uroczysta akademia w wykonaniu uczniów liceum, pod kierownictwem p. Iwony Gemzy i Ewy Głuszek.

IX Muzealne Spotkania z Żołnierzami Wyklętymi w Sochaczewie, odbyły się 4 marca i uzyskały Patronat Prezydenta RP Andrzeja Dudy.W ramach tegorocznej edycji. W tegorocznym programie znalazło się otwarcie wystawy IPN “W objęciach Wielkiego Brata. Sowieci w Polsce 1944–1993”, wykład -Jakub Wojewody „Wyklęci znad Bzury”, prezentacja fotografii z sesji zdjęciowej „Patrol oddziału „Iskra” Ruch Oporu Armii Krajowej, zima 1946 r.”. W spotkaniu wzięło udział 40 osób.

W ramach realizacji projektu “Mały Wielki Patriota” 80 uczniów II klas Szkoły Podstawowej nr 4 w Sochaczewie uczestniczyło w lekcjach muzealnych pt: “Historia Sochaczewa” połączonych ze zwiedzaniem wystaw stałych i skansenu sprzętu bojowego. W trakcie 4 lekcji okraszonych bogatym materiałem zdjęć archiwalnych dawnego Sochaczewa ze zbiorów naszego muzeum, uczniowie dowiedzieli się o dziejach miasta rozpoczynając od czasów przedhistorycznych, a na II Wojnie Światowej kończąc. Wykłady prowadził archeolog Mariusz Samborski.

Warto również wspomnieć o innym, ważnym sukcesie pracownika naszej placówki. Dnia 1 marca br., podczas uroczystości poświęconych Żołnierzom Wyklętym w Warszawie, Minister Obrony Narodowej nadał odznaki honorowe i medale pamiątkowe “Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego”, które są przyznawane m.in. działalność związaną z procesem upowszechniania i kultywowania chlubnych tradycji oręża polskiego. Otrzymał je między innymi Jakub Wojewoda, kierownik Działu Historii naszego muzeum. Gratulujemy w imieniu całej załogi muzeum!

Foto: Łukasz Wojtczak,Paweł Olszak, Rafał Gołębiowski, Izabela Goryniak, Artur Bednarski, Polska Zbrojna