Poświęcenie cmentarza w Rokicinie

Wczoraj o godzinie 13.00 odbyła się uroczystość poświęcenia cmentarza żołnierzy Wojska Polskiego w Rokicinie. Na tym niewielkim, leśnym cmentarzu pochowano ok. 300 żołnierzy z oddziałów armii Poznań i Pomorze, poległych w ostatniej fazie Bitwy nad Bzurą 1939 r. Spośród nich, rozpoznano niespełna 50 żołnierzy. Miejsce Pamięci Narodowej w Rokicinie, to fragment szlaku edukacyjnego “Trakt Pamięci Bohaterów Bitwy nad Bzurą 1939 r. Jesienią 2018 r., żołnierskie kwatery poddano generalnej renowacji. Prace prowadziło Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie.

Uroczystości towarzyszyła słoneczna, choć już lekko zimowa aura. Do Apelu Pamięci stanęli pułkownik Wiesław Żbikowski dowódca 38 dywizjonu zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. majora Feliksa Kozubowskiego,
ksiądz dr Dariusz Kuźmiński proboszcz parafii p. w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Młodzieszynie, Katarzyna Jasińska reprezentująca wójta gminy Młodzieszyn, Filip Kopka radny Rady Gminy Młodzieszyn. Licznie przybyli mieszkańcy wsi Rokicina, Radziwiłka, Budy Stare, Leontynów, Młodzieszyn, Łaziska, Kamieńszyzna a także Sochaczewa. Stawiły się pododdziały wystawione przez
38 dywizjon zabezpieczenia Obrony Powietrznej, Ochotniczą Straż Pożarną w Budach Starych oraz w mundurach historycznych – Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna im.II/18 pp, Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich oraz Stowarzyszenia Historycznego “Na posterunku”.

Tego dnia, niezwykle ważna była wizyta rodziny porucznika Władysława Popielawskiego, poległego w Rokocinie we wrześniu 1939 r. i pochowanego na tym cmentarzu. Podczas swego wystąpieniu Michał Ratyński, przekazał do zbiorów muzeum list oraz archiwalną fotografię porucznika Popielawskiego. Opowiedział wzruszającą historię o poszukiwaniach przez rodzinę grobu jego dziadka w 1940 r. Po odnalezieniu mogiły w lasach młodzieszyńskich, zdecydowali, że nie będą przenosić jego szczątków w rodzinne strony. Intencją rodziny porucznik, pozostał na kwaterze w Rokicinie, ze swoimi żołnierzami. Tak jak był z nimi do końca swego życia.

Modlitwę za poległych poprowadził i poświęcenia żołnierskich mogił dokonał ksiądz Dariusz Kuźmiński, zaś wspomnienie o walczących i pochowanych tu bohaterach wygłosił kustosz Jakub Wojewoda. Po poświęceniu nastąpił moment złożenia kwiatów i zapalenia świateł pamięci.

W imieniu dyrekcji Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą i własnym pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do wykonania prac remontowych. Dziękuję, też tym, którzy dziś stanęli wspólnie do Apelu nad grobami bohaterskich żołnierzy poległych w obronie wolności i honoru Rzeczpospolitej.

Zdjęcia Rafał Gołębiowski.

Zadanie „Remont cmentarza żołnierzy Wojska Polskiego 1939 r.,w Rokicinie i Budach Starych”, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komentarze

Jedna myśl na temat “Poświęcenie cmentarza w Rokicinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *