Podziękowaliśmy za wolność

Święto 11 listopada za nami. W muzeum przez cały dzień było wyjątkowo gwarno a naszą placówkę opanowali przede wszystkim najmłodsi. To dla nich właśnie zorganizowaliśmy zajęcia plastyczne, prowadzone przez Paulinę Labus – zainteresowanie wycinaniem okolicznościowych maków było tak ogromne, że zaczęło brakować papieru a całą zabawę musieliśmy przedłużyć o ponad godzinę. Efektem prac najmłodszych była tablica pełna maków, która zdobi teraz nasz muzealny hol. Kolejną atrakcją, która jak magnes przyciągała nie tylko maluchy ale również i ich rodziców, było stanowisko, na którym można było przyozdobić twarz pięknym malunkiem flagi, maku bądź orła, które niestrudzenie, przez cały dzień, malowała wszystkim chętnym Aneta Sałajczyk.

W międzyczasie, w sali konferencyjnej wyświetlane były filmy w pierwszowojennych rekonstrukcji, otwarta została wystawa o Romanie Dmowskim, następnie wykład historyczny o Sochaczewie w 1918 roku wygłosił Jakub Wojewoda, wkrótce zaś potem pokaz multimedialny pt. “Sochaczewskie drogi do niepodległości” przedstawił portal StarySochaczew.pl. Oczywiście, przez cały dzień otwarte były nasze stałe wystawy, przez które przewinęło się ogółem kilkaset osób. Każdy ze zwiedzających dostawał na pamiątkę plakietkę-mak “Dziękujemy za wolność 1914-1918”, która była naszym motywem przewodnim dzisiejszego dnia. Wśród zwiedzających przewijały się “postacie sprzed 100 lat” – rekonstruktorzy z Muzealnej Grupy Historycznej im.II/18 pp, którzy od 5 lat wcielają się w historyczne sylwetki żołnierzy I Wojny Światowej i POW.

Na zakończenie muzealnych obchodów, po godzinie 16:00, na placu Kościuszki odbyła się widowisko “Sochaczew 1918 r” w reżyserii Jakuba Wojewody, prezentowane przez członków Muzealnej Grupy Historycznej które było wyjątkowym symbolem przekazującym historię odzyskania niepodległości w samym Sochaczewie.

Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i zapraszamy już dzisiaj za rok by świętować odzyskanie niepodległości dziękując równocześnie tym wszystkim, którzy walczyli za nią dla nas niemal sto lat temu.

Komentarze