Nowe wystawy, nowe godziny pracy

Wiosenne zmiany oraz nowe wystawy czasowe w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Wielomiesięczne prace powoli zmierzają do końca, z dużym zadowoleniem przekazujemy więc, że niedługo w Muzeum zagoszczą nie jedna, a dwie wystawy czasowe – plenerowa, oraz w budynku muzeum. Zanim jednak uchylimy rąbka tajemnicy, chcielibyśmy ogłosić, że wraz z wiosną oraz stopniowym osłabieniem epidemii (miejmy nadzieję, że trwałym), nasze Muzeum wraca do dawnych godzin funkcjonowania – od dnia 15 marca jesteśmy otwarci dla wszystkich zwiedzających od godziny 10:00 do 16:00, od wtorku do niedzieli.
A zapewniamy, będzie co zwiedzać!
Pierwszą wystawą czasową, którą otworzymy 23 marca jest “Z dziejów motoryzacji w Polsce. W rocznicę śmierci inż. Tadeusza Tańskiego”. Właśnie 23 marca zmarł jeden z najwybitniejszych polskich inżynierów, specjalista od silników i projektant “Forda Tańskiego” czyli samochodów pancernych Ford FT-B, które wykorzystane zostały podczas wojny polsko-bolszewickiej.
Na zwiedzających na muzealnym podwórzu czekać będą przede wszystkim trzy wierne repliki pojazdów pancernych z czasów II RP, z których dwa były pierwotnie cywilnymi samochodami.
Oprócz pojazdów, na skansenie, i w muzealnym holu stanie wystawa planszowa, oraz ekspozycja zdjęć samochodów cywilnych z kolekcji Franciszka Kowalczyka, żołnierza Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej.
Niedługo później – 5 kwietnia, zapraszamy na wystawę czasową zorganizowaną wespół z Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie pt. “Cyna – trzeci metal”.
Niewątpliwie cyna jest jednym z najbardziej niedocenianych metali w historii, a niesłusznie, bez niej bowiem nie było by brązu -jednego z najważniejszych stopów w historii. Cyna jest także według archeologów i historyków trzecim, po złocie i miedzi, poznanym metalem. W czystej postaci pojawił się w XVIII wieku p.n.e w Chinach.
Na wystawie zaprezentujemy szeroki wachlarz przedmiotów cynowych – kufle cechowe, lichtarze, kielichy czy sztućce. Najstarsze eksponaty pochodzą z XVII wieku. Wystawa, zorganizowana w muzealnym pawilonie, będzie czynna do 22 maja.
Jak mogą państwo zauważyć, dzieje się w Muzeum 🙂
Serdecznie zapraszamy!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *