Noc Muzeów 2021

Tegoroczna Noc Muzeów przygotowana we współpracy z Muzeum Kolei Wąskotorowej oraz Domem Urodzin Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli promuje przede wszystkim edukację historyczną w warunkach epidemicznych, zarówno na świeżym powietrzu, jak i on-line. W związku z tym 15 maja na wszystkich chcących zwiedzić Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą czekają trzy segmenty: wykłady udostępniane na stronie muzealnej poprzez YouTube, miejski szlak historyczny związany z historią Obrony Sochaczewa w 1939 roku oraz przygotowane na muzealnym skansenie średniowieczne obozowisko.
1. Wykłady on-line.
Mając na uwadze wciąż obecne ryzyko związane z epidemią, pracownicy Muzeum przygotowali szereg wykładów edukacyjnych, których udostępnianie rozpocznie się o godzinie 12:00.
12:00 – prezentacja zawartości nowego numeru Rocznika Sochaczewskiego – Radosław Jarosiński, Michał Górny.
12:30 – Zagadki kronik. Radosław Jarosiński.
13:00 – Z historii rewolwerów. Michał Górny.
13:30 – Bitwa nad Bzurą 1914 – 1915. Mariusz Samborski.
2. Bezpłatne zwiedzanie Muzeum i sprzedaż najnowszego Rocznika Sochaczewskiego.
Wszystkich którzy chcieliby wrócić do oglądania historii na żywo zapraszamy do Muzeum, które w sobotę 15 maja otwarte jest od godziny 10:00 do 16:00. Na zwiedzających oprócz wystaw stałych czeka także wystawa czasowa malarstwa Marcina Hugo-Badera. Jednocześnie będzie możliwość promocyjnego zakupu naszych muzealnych Roczników:
Najnowszy Rocznik Sochaczewski nr 1/2020 – 25 zł. Tylko 15 maja do każdego zakupionego numeru Rocznika dokładamy przewodnik turystyczny po Mazowszu Zachodnim.
Zestaw roczników nr 1/2016 oraz 3/2019 w cenie 30 zł.
Jednocześnie przypominamy o wciąż obowiązujących obostrzeniach sanitarnych – obowiązku noszenia maseczki, dezynfekcji rąk, dystansie społecznym oraz ograniczeniu jednoczesnej liczby zwiedzających do 12. Niestety z tych powodów sam budynek Muzeum zostanie zamknięty o godzinie 16. Nie oznacza to jednak końca atrakcji, te bowiem od 16:00 ruszają na muzealnym skansenie, do którego będzie można wejść bramą od strony ul. Farnej.
3. Obozowisko średniowieczne – rycerze i wystawa armat.
Nawiązując do średniowiecznych korzeni Sochaczewa oraz Zamku Książąt Mazowieckich, podczas tegorocznej Nocy Muzeów przygotowana zostanie wystawa armat oraz rycerskiego uzbrojenia, a rekonstruktorzy w zbrojach z początku XV wieku zaprezentują jak wyglądał rycerski pojedynek w późnym średniowieczu. Nie zabraknie także wystawy hakownic, muszkietów czy artylerii średniowiecznej oraz nowożytnej. Nasz obóz będzie czynny od godziny 16:00 do 20:00 na terenie muzealnego skansenu. Podczas zwiedzania obozowiska oraz zabytków prezentowanych na świeżym powietrzu będzie można także nabyć muzealny Rocznik oraz inne nasze wydawnictwa. Otwarta będzie także na muzealnym pawilonie wystawa malarstwa Marcina Hugo-Badera.
4. Szlak historyczny śladem Obrońców Sochaczewa 1939 roku.
Po zwiedzeniu Muzeum i muzealnego skansenu zapraszamy w godzinach 16:30 – 18:30 do ruszenia specjalnie zaprojektowanym szlakiem składającym się z ośmiu wybranych punktów związanych z obroną Sochaczewa w 1939 roku, a który rozpocząć można zarówno od Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, jak i Muzeum Kolei Wąskotorowej. Każdy zaliczony punkt potwierdzony zostanie pieczątką, a skompletowanie wszystkich ośmiu kwalifikuje do otrzymania odznaki „Szlakiem Bohaterów Bitwy nad Bzurą 1939”, które odebrać będzie można po zakończeniu spaceru historycznego
W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą otrzymacie państwo specjalnie przygotowaną mapę z zaznaczonymi punktami gdzie czekać na Was będą rekonstruktorzy Wojska Polskiego z 1939 roku i harcerze potwierdzający zaliczenie każdego punktu. Wydawanie map kończymy o godzinie 18:30, a punkt końcowy, w którym otrzymać można odznakę zamykamy o 20:00. W Stacja Muzeum Sochaczew – Muzeum Kolei Wąskotorowej ponadto będzie możliwość obejrzenia polskiego pojazdu pancernego wz. 1934 i rekonstruktorów z GRH 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, a w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą stanie armata wz. 1902.
Zapraszamy również do Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli i Stacja Muzeum Sochaczew – tegoroczna Noc Muzeów organizowana jest wspólnie przez trzy placówki muzealne.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *