Niezwyciężeni 1918- 2018. Pokolenia Niepodległej

Instytut Pamięci Narodowej ogłosił ciekawy konkurs pt. „Niezwyciężeni 1918- 2018. Pokolenia Niepodległej”. Zadaniem uczestników konkursu jest odnalezienie osoby odznaczonej Krzyżem lub Medalem Niepodległości, zebranie i upowszechnienie informacji o Bohaterze w środowisku lokalnym oraz przedstawienie wyników swoich poszukiwań w jednej w wybranych form:

  • plakat edukacyjny, dla najmłodszych uczestników konkursu 6-9 lat, wyłącznie grupowo
  • film krótkometrażowy,dla uczestników konkursu w wieku powyżej 9 lat zgłaszających się do konkursu indywidualnie lub w zespołowo
  • vlog filmowy, dla uczestników konkursu w wieku powyżej 9 lat, zgłaszających się do konkursu indywidualnie lub w zespołowo

Wiecej w regulaminie konkursu na stronie organizatora.

“Krzyż i Medal Niepodległości zostały ustanowione rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 29 października 1930 roku o Krzyżu i Medalu Niepodległości, w celu “odznaczenia osób, które zasłużyły się czynnie dla niepodległości Polski w okresie przed wojną światową lub podczas jej trwania oraz w okresie walk orężnych polskich w latach 1918-1921, z wyjątkiem wojny polsko-rosyjskiej na obszarze Polski”.

Podczas Bitwy nad Bzurą 1939 r., na terenie ZIemi Sochaczewskiej, walczyło wielu oficerów Wojska Polskiego, którzy posiadali Krzyż i Medal Niepodległości. Wielu z nich poległo i spoczywa dziś na licznych, wrześniowych cmentarzach okalających Sochaczew. Na zdjęciu generał Stanisław -Grzmot Skotnicki, odznaczony min Krzyżem Niepodległości. Krzyż generała Skotnickiego, oraz inne jego odnzaczenia znajdują się dziś na ekspozycji naszwgo muzeum. W razie zainteresowania konkursem , muzeum oferuje pomoc przy wyszukiwaniu i układaniu biogramów wyżej wymienionych. Zapraszamy do kontaktu i udziału w tym ciekawym konkursie.

Komentarze