Nagroda im. Danuty Siedzikówny „Inki”

W niedzielę 3 marca 2019 r., wręczona została Nagroda im. Danuty Siedzikówny „Inki”. Wręczenie odbyło się w Krakowie, w trakcie koncertu „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym” zorganizowanego w Filharmonii Krakowskiej przez Stowarzyszenie Passionart i krakowski Oddział IPN.

To wyjątkowe wyróżnienie przyznano w tym roku Stowarzyszeniu Muzealna Grupa Historyczna im. II Batalionu 18. Pułku Piechoty z Sochaczewa, za realizację projektu „Wyklęci znad Bzury” oraz za inne działania na rzecz upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych w powiecie sochaczewskim. W gali wzięło udział 14 przedstawicieli Stowarzyszenia.

Pełnomocnik Fundacji Armii Krajowej w Polsce dr Robert Zapart przedstawiając sylwetkę Laureata, przywołał na koniec słowa Danuty Siedzikówny „Inki”: „Zachowałam się jak trzeba” stwierdzając, że: „Te słowa są ważne również i dziś. Mają je w sercu laureaci nagrody z Sochaczewa, budując żywy pomnik pamięci o dziedzictwie poprzednich pokoleń walczących o wolność i niepodległość naszego kraju”.

Wspólną decyzję tegorocznej Kapituły i Zarządu Fundacji ogłosił oficjalnie jej Wiceprezes, Adam Komorowski – syn dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego.

Jakub Wojewoda, prezes Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna im. II Batalionu 18. Pułku Piechoty, odbierając nagrodę stwierdził: „Pochodzimy z niedużego miasta – z Sochaczewa, tam też należy pielęgnować historię i odkrywać ją na nowo. Projekt “Wykleci znad Bzury” zaczął się w 2008 r., od postaci młodego podporucznika Łukasza Cieplińskiego, który w 1939 r. jako żołnierz 62. Pułku Piechoty, dowódca kompanii przeciwpancernej w bitwie nad Bzurą, na oczach swojego najwyższego dowódcy gen. Tadeusza Kutrzeby zniszczył osiem niemieckich czołgów. Od tego zaczęło się nasze zainteresowanie Wyklętymi znad Bzury, czyli wszystkimi tymi, którzy rozpoczynali swój szlak bojowy II wojny światowej w bitwie nad Bzurą, a później walczyli w oddziałach pierwszej i drugiej konspiracji”. Dodał również, że członkowie Stowarzyszenia co roku starają się odkrywać i prezentować sylwetki nowych bohaterów. Dedykował Nagrodę mieszkańcom Sochaczewa.

Na stronie Polish Resistance – AK Foundation napisano:

Cieszymy się, że główne role podczas koncertu odgrywali Laureaci organizowanego przez Fundację AK w Londynie oraz Stowarzyszenie Passionart, przy współpracy IPN, ubiegłorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej. W zgodnej opinii słuchaczy byli oni świetną promocją tego już międzynarodowego projektu potwierdzając tym samym wyznaczony jeszcze przez ś.p. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego kierunek naszych edukacyjnych działań na rzecz wychowania obywatelskiego młodzieży.Gratulujemy władzom Sochaczewa, na ręce Pana Burmistrza Piotra Osieckiego i Przewodniczącego Rady Miasta Pana Sylwestra Kaczmarka, posiadania w regionie tak cennego zespołu społeczników podtrzymującego pamięć o polskim dziedzictwie narodowym.

Foto: Polish Resistance – AK Foundation

Komentarze