Muzealne Dni Sochaczewa

Na corocznym święcie miasta nie mogło oczywiście zabraknąć naszego muzeum. Nasza oferta kulturalna dotyczyła zarówno bulwarów i podzamcza – które stają się coraz bardziej przyjaznym miejscem, jeśli chodzi o organizowanie dużych imprez, jak też i naszej siedziby.

Już w piątek po 14 rozpoczęliśmy świętowanie od wernisażu wystawy malarstwa “Ziemia Sochaczewska oczami artystów”, której kuratorką jest Adrianna Andrusiewicz-Tabara. Na 34 obrazach uczestnicy mogli podziwiać, wykonane rozmaitą techniką, widoki Sochaczewa i okolic. Większość autorów to artyści zawodowi, ale nie zabrakło też amatorów.

Kolejnym punktem piątkowego programu była premiera aż dwóch nowych publikacji – “Garnizon wojskowy na terenie Powiatu Sochaczewskiego” Michała Górnego, oraz “Już tylko echo. Opowieść o Famułkach Królewskich” Radosława Jarosińskiego. Zainteresowanie książkami potwierdziło, że wydawnictwa o tematyce regionalnej cieszą się nieustającym zainteresowaniem.

W weekend część muzealnych inicjatyw przeniosła się na sochaczewskie bulwary. Zarówno na zamku, jak i u jego podnóża obecne były postacie z dawnych epok – rekonstruktorzy ze stowarzyszenia Semper Fidelis Res Republika,  oraz Teatr Tańca Historycznego “Sarabanna”, Anny Korbolewskiej. Obie grupy przenosiły zainteresowanych w przeszłość – bogate i barwne czasy szlacheckiej Sarmacji.

Dodatkowo sporym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Sochaczewskiego Klubu Kolekcjonerów, jedyne, gdzie można zakupić najnowsze okazy numizmatyczne i filatelistyczne, a także broń białą i inne ciekawostki kolekcjonerskie.

Ogromną atrakcją okazał się przejazd autobusem – piętrusem, połączony z żywą lekcją historii miasta. Cztery przejazdy zgromadziły komplet pasażerów, przy czym nie dla każdego nawet starczyło miejsc. Zawiedzionych oczywiście zapraszamy za rok.

autorzy zdjęć:

Jagoda Adamczyk

Radosław Jarosiński

Sebastian Stępień

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *