IX Muzealne Spotkania z Żołnierzami Wyklętymi

Serdecznie zapraszamy w dniu 5 marca 2017 roku, o godzinie 12.00 na dziewiątą już edycję Muzealnych Spotkań z Żołnierzami Wyklętymi. Cykliczne Muzealne Spotkania z Żołnierzami Wyklętymi zapoczątkowano w 2009 r. Głównym działaniem był projekt badawczy “Wyklęci znad Bzury”, rozpoczęty wiosną 2009 r. Jego celem jest upamiętnienie i przybliżanie sylwetek żołnierzy polskiej konspiracji niepodległościowej po roku 1945, którzy swój szlak bojowy II Wojny Światowej, zaczynali w rejonie Sochaczewa, podczas bitwy nad Bzurą w 1939 r.

Przez 9 lat w ramach projektu udało się odnaleźć i zaprezentować biogramy wielu żołnierzy i oficerów WP. Rozpowszechiono w ten sposób wiedzę o postaciach tak słynnych jak generał Aleksander Krzyżanowski ps. Wilk, pułkownik Łukasz Ciepliński ps. Pług,podpułkownik Władysław Liniarski ps.Mścisław, podpułkownik Stanisław Kasznica ps. Maszkowski, major Jan Tabortowski ps. Bruzda, kapitan Lech Neyman ps.Butrym,kapitan Stanisław Łukasik ps.Ryś.

Z tymi i innymi ważnymi postaciami można zapoznać się zwiedzając wystawę autorstwa Jakub Wojewody z opracowaniem graficznym Marcina Rząba pt. “Żołnierze Wyklęci-Chwalebni Bohaterowie Bitwy nad Bzurą 1939 r.”, poświęconą biogramom ww. żołnierzy. W dniu 5 marca zwiedzający będą mogli zapoznać się z kolejnymi dwoma nowymi biogramami, specjalnie przygotowanymi na tegoroczną edycję.

W ramach badań prowadzonych przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie i Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im.II/18 pp udało się także rozpocząć proces przywracania pamięci o oddziale Ruchu Oporu Armii Krajowej “Iskra”, który działał m.in. w zachodniej części powiatu sochaczewskiego.

W tym roku, na Muzealne Spotkania z Żołnierzami Wyklętymi zapraszamy w niedzielę, 5 marca. Oto szczegółowy program obchodów:

IX Muzealne Spotkania z Żołnierzami Wyklętymi

Niedziela, 5 marca 2017 r.
Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą Pl. Kościuszki 12,96-500 Sochaczew

  • 12.00- „W objęciach Wielkiego Brata. Sowieci w Polsce 1944–1993”- otwarcie wystawy z Instytutu Pamięci Narodowej.
  • 12.20- „Wyklęci znad Bzury”-wykład o nowo odkrytych postaciach żołnierzy niezłomnych, we wrześniu 1939 r., uczestnikach walk nad Bzurą -Jakub Wojewoda, kierownik Działu Historii MZSiPBnB.
  • 12.40- „Patrol oddziału „Iskra” Ruch Oporu Armii Krajowej, zima 1946 r.”- prezentacja fotografii z rekonstrukcyjnej sesji zdjęciowej- Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im.II/18 pp., foto Łukasz Wojtczak, Paweł Olszak.

Patronat Honorowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy – Żołnierzom Wyklętym.
Organizatorzy: Miasto Sochaczew, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II/ 18 pp., Patronat Medialny: Ziemia Sochaczewska, Radio Sochaczew, sochaczew.pl, dobroni.pl.

Komentarze