III Rajd Szlakami Wielkiej Wojny-na autentycznym polu bitwy nad Bzurą i Rawką 1915 r.

31 stycznia 2015 roku ponad 120 uczestników- rekonstruktorów i turystów z całej Polski a także goście z Francji, Niemiec i Białorusi maszerowali szlakiem walk Wielkiej Wojny na Ziemi Sochaczewskiej. Rajd miał charakter turystyczno-historyczny i zorganizowany został w 100 rocznicę pierwszego na ziemiach polskich ataku gazowego w dniu 31 stycznia 1915 roku.

Trasa wiodła od Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie, gdzie w ramach inauguracji rajdu zwiedzano jedyną na Mazowszu wystawę stałą, poświęconą walkom na froncie Bzura-Rawka 1914-15 r. pt. „Opowieść o wojnie w okopach” .Po przejechaniu specjalnym autobusem do Borzymówki, odbyły się skromne uroczystości na jednym z większych w regionie cmentarzy I wojennych. Cmentarz , na którym spoczywają Rosjanie, Niemcy i z pewnością Polacy, od kilku miesięcy porządkowany jest przez wolontariuszy pod kierownictwem Jacka Słupskiego.

rajd-wielka-wojna

Następnie frontowym szlakiem rzez wieś Okopy i Marysinek, Suchą uczestnicy marszu powędrowali do Kozłowa Biskupiego. Trasa rajdu wynosiła ok 13 km i zaplanowano ją tak aby możliwe było odwiedzenie okolicznych cmentarzy wojennych i innych miejsc związanych z I wojną. Dla maszerujących, członkowie sochaczewskiej Muzealnej Grupy Historycznej zorganizowali specjalne posterunki , gdzie można było poznać historię odwiedzanych obiektów. Obok reliktów pola bitwy, wyjątkowym punktem programu była możliwość zwiedzenia kościoła w Kozłowie Biskupim, po którym profesjonalnie oprowadzała dr Agnieszka Zając -Sławińska.

Zakańczając trasę, uczestnicy udali się na wojskową grochówkę i wrócili do Sochaczewa, gdzie w Kramnicach Miejskich odbyła się konferencja popularno-naukowa „100 lecie frontu I wojny światowej nad Bzurą i Rawką”. Konferencję prowadził Paweł Rozdżestwieński, wieloletni badacz i popularyzator historii I wojny światowej. Wśród wykładów znalazło się wystąpienie Jakuba Wojewody z Muzeum ZSiPBnB pt. „ Sochaczew-Ypres wschodu- 100 lecie walk pierwszej wojny światowej w powiecie sochaczewskim”. Wykład wspierała prezentacja unikatowych fotografii archiwalnych ze zbiorów muzeum oraz Andrzeja Kornackiego, kolekcjonera , który niestrudzenie poszukuje fotografii archiwalnych dotyczących Ziemi Sochaczewskiej.

Wyjątkowym gościem spotkania był Michał Gołkowski pisarz i autor najnowszej książki „Stalowe Szczury -Błoto”, którego wystąpienie nosiło tytuł ” Wielka Wojna – konflikt zapomniany”. Udział w konferencji wziął także Sylwester Kaczmarek-przewodniczący Rady Miasta Sochaczew. Jego „Piekarnia 1919″, w ramach eksperymentu historycznego przygotowała specjalne pieczywo, na bazie oryginalnego przepisu na „chleb wojenny” z 1915 r. Ciekawej oprawy nadali imprezie liczni rekonstruktorzy, prezentujący umundurowanie, broń i ekwipunek żołnierzy wojsk rosyjskich, pruskich jak również Legionów Polskich z okresu I wojny światowej.

Rajd odbył się pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Sochaczewskiego- Jolanty Gonta, Burmistrza Miasta Sochaczew- Piotra Osieckiego, Wójta Gminy Nowa Sucha- Macieja Mońki.

Organizatorami rajdu było Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie, Portal Historii Ożywionej DOBRONI.PLl oraz Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp.

Za pomoc w przedsięwzięciu organizatorzy dziękują : księdzu J. Włodarczykowi- proboszczowi parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kozłowie Biskupim, p. Monice Pietrzyk-Połubińskiej- wójt gminy Młodzieszyn, p. Krzysztofowi Sieczkowskiemu- dyrektorowi ZGM Sochaczew ,p. Agacie Kalińskiej- dyrektorowi Centrum Kultury PST i OP w Sochaczewie, p. Małgorzacie Ambroziak z firmy Firany-Zasłony „Gosia”.

Szczególnie podziękowania kierujemy do wszystkich uczestników za wspólny rajd i zapraszamy na kolejne edycje szlakiem Wielkiej Wojny na Ziemi Sochaczewskiej!

Komentarze