Dni Sochaczewa – Wykłady online

Na tegoroczne obchody dni Sochaczewa Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą przygotowało trzy internetowe wykłady edukacyjne, dotyczące trzech historycznie najstarszych lokalizacji w mieście, cały czas będącymi obiektem badań. Wszystkie te trzy punkty pełniły w naszym mieście odrębne funkcje, każda z nich była niezwykle istotna. Mowa oczywiście o wzgórzu zamkowym, okalającym go podgrodziu, oraz tzw. Poświętnem.

Najatrakcyjniejszym z turystycznego punktu widzenia miejscem jest wzgórze zamkowe, wraz ze znajdująca się na jej szczycie nowożytną ruiną zamku. Najstarsze pozostałości budowli sochaczewskiej, są idealnym punktem wyjścia do dyskusji nad dziejami zabudowy grodzkich, począwszy od wieku XII, które z biegiem czasu pełniły różne funkcje – od obronnych do administracyjnych. O zamku opowiadał historyk i archeolog Michał Górny.

Poświętne, jak sama nazwa wskazuje – wiąże się z miejscem kultu, znajdował się tam kościół oraz cmentarz, hipotetycznie również siedziba sochaczewskiej filii Benedyktynów. W tradycji zachował się również przekaz, mówiący o śmierci w tym miejscu jednego z władców Polski z dynastii piastowskiej – Bolesława Krzywoustego. Burzliwe zabudowy sakralnej Poświętnego dzieje przedstawił muzealny regionalista Radosław Jarosiński.

W kwestii sochaczewskiego podgrodzia wypowiedział się archeolog – Mariusz Samborski. Bardzo wielu nowych informacji na temat sochaczewskiego rzemiosła dostarczyły przeprowadzane przez niego w ostatnich latach badania, odkrycie reliktów młyna nad rzeką Bzurą, oraz warsztatu szewskiego, a także pozostałości mostu, łączącego wzgórze zamkowe ze skarpą od strony północnej.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *