Barbarzyńcy na cmentarzu żydowskim w Sochaczewie

Prawdopodobnie w nocy z niedzieli na poniedziałek, na cmentarzu żydowskim w Sochaczewie, wandale zdewastowali Ohel Cadyków Borsztajnów oraz pomniki memoratywne poświęcone sochaczewskim Żydom, mieszkającym na ziemi sochaczewskiej i zamordowanym przez Niemców podczas okupacji hitlerowskiej.

Zawiadamiamy o tym z przykrością ponieważ Sochaczew od wieków kojarzył się z wielokulturowością o czym świadczy fakt, iż prawdopodobnie jest jedynym miastem w Polsce, gdzie obok siebie, na sąsiadujących cmentarzach, spoczywają katolicy, żydzi, ewangelicy, prawosławni oraz muzułmanie.

Kirkut sochaczewski przed wojną
Kirkut sochaczewski przed wojną. Zdjęcie ze zbiorów StarySochaczew.pl

Pomimo zawirowań historii, dziejowych katastrof i toczonych w tym rejonie wojen, w świadomości mieszkańców tkwi ciągle pamięć o dawnych sąsiadach. Muzeum od lat pieczołowicie chroni nawet najdrobniejsze artefakty przeszłości wszystkich kultur i religii. Z niedowierzaniem odkryliśmy to barbarzyńskie zachowanie na kirkucie, nie licujące z ludzkim poczuciem przyzwoitości. Jako muzealnikom i równocześnie mieszkańcom Sochaczewa, jest nam wstyd za takie zachowanie i chcielibyśmy poprosić wszystkich mieszkańców o pomoc w zorganizowaniu akcji przywracającej godny wygląd sochaczewskiej nekropolii. O przykrym wydarzeniu poinformowała Muzeum redakcja portalu StarySochaczew.pl

Dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą
Paweł Rozdżestwieński

Komentarze