Wystawa Szopki Bożonarodzeniowej.

7 grudnia o godzinie 18 miało miejsce otwarcie wystawy, stanowiącej przegląd najpiękniejszych szopek, które pojawiły się na organizowanych corocznie od ponad 25 lat konkursach. Organizatorem wystawy, jak też i konkursów jest Beata Tarka, zaś prawie wszystkie szopki wchodzą skład zbiorów muzeum. Dodatkową atrakcję stanowiła ekspozycja kart świątecznych, pochodzących w przeważającej części ze zbiorów zmarłej w tym roku sochaczewianki Alicji Przybysz, przygotowana przez Radosława Jarosińskiego (prywatnie wnuka). Przybyłych gości powitał dyrektor muzeum, Paweł Rozdżestwieński,  oraz autorka wystawy. Byli wśród nich autorzy szopek – Jan Piątkowski, Jan Korpowski, Ewa Gola i Jolanta Małczak, oraz przedstawiciele władz miasta – burmistrz Piotr Osiecki, oraz radna Magdalena Zborowska.


Każda z wystawionych szopek stanowi małe arcydzieło lokalnego rzemiosła, dodatkowym atutem, oprócz misternego wykonania jest to, że ich twórcy nie ograniczali się do zwyczajowego ujęcia stajenki i Świętej Rodziny. Zatem oprócz szopek tradycyjnych można podziwiać choćby krakowską, góralską, rybacką, albo patriotyczną. Za materiał do ich tworzenia służą często niezwykłe elementy – takie które można znaleźć w każdym domu, kable elektryczne, zapałki, opakowania od cukierków i papierosów z folii metalizowanej – jest nawet szopka “dziergana” na drutach.


O oprawę muzyczną zadbał duet – Monika Rychwalska i Konrad Bańburski, do kolędowania dołączyli również zaproszeni goście. Uroku świątecznej atmosfery dodał również zapełniony łakociami stół.

Wystawę można zwiedzać do końca stycznia 2019r.

Komentarze