Orientalne zabytki w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej

Jednym z bardziej egzotycznym przedmiotów w naszym Muzeum jest pamiątkowy niemiecki medal „Za Chiny 1900 – 1901”. Odznaczenie to było przyznawane uczestnikom tłumienia słynnego Powstania Bokserów i w poniższej wersji – brązowej – otrzymywali je żołnierze biorący udział w walkach oraz personel oblężonej ambasady niemieckiej w Pekinie. Warto podkreślić, że wybijano je także w stali nierdzewnej – te były przeznaczone dla uczestników stłumienia powstania, ale niebiorących bezpośredniego udziału w starciach. Medal został ustanowiony w dniu 10 maja 1901 roku prze Cesarza Wilhelma II.  Na awersie odznaczenia znajduje się orzeł w koronie duszący chińskiego smoka. Na rewersie zaś gotycka litera “W” w cesarskiej koronie z wieńcem laurowym.  Medal został odnaleziony na terenie gminy Młodzieszyn, jednakże jego historia, choć na pewno fascynująca, jest niestety nieznana – prawdopodobnie znalazł się tutaj wraz z wojskiem niemieckim w 1915 roku.

Michał Górny