Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą – modernizacja wystawy stałej, etap II

W październiku 2016 r., rozpoczął się II etap modernizacji wystawy stałej “Pole Bitwy 1939 -45 r.”, która stanowi główną atrakcję sochaczewskiego muzeum. Ekspozycja jest największym w Polsce zbiorem pamiątek podniesionych z pobojowiska Bitwy nad Bzurą 1939 r., oraz wielu innych eksponatów z okresu okupacji niemieckiej i pól bitewnych II wojny światowej. W 2013 r., wystawa przechodziła I etap modernizacji, obejmujący min remont i aranżację powierzchni wystawienniczych oraz wymianę oświetlenia sal ekspozycyjnych.

Tegoroczny, II etap projektu, zakłada modernizację wystawy stałej poprzez: poprawę jej estetyki, bezpieczną ekspozycję zbiorów oraz stworzenie warunków prawidłowego ich zabezpieczenia, które nie odbiegają od współczesnego trendu prezentacji zbiorów.

remont
W ramach modernizacji zaplanowano wymianę manekinów dla prezentowanych sylwetek żołnierzy, zakup podświetlanych gablot do części ekspozycji a także zastosowanie specjalnej wykładziny z nadrukiem dat historycznych. Dzięki pozyskanym środkom zostanie wykonana także konserwacja poszczególnych eksponatów – 10 egzemplarzy broni, będącej w posiadaniu muzeum. Zabiegom konserwatorskim poddane zostaną tak cenne eksponaty jak działko ppanc Bofors, CKM Maxim 08, LKM Maxim 08,KB wz.35 Ur, RKM Chauchat, RKM Browning wz.28, CKM Browning wz.30,CKM Hotchkiss, LKM wz.42, moździerz Stockes Brand 81 mm.
W związku z prowadzonymi pracami wystawa nie będzie czynna dla zwiedzających do połowy grudnia 2016 r. Ponowne udostępnieniu wystawy zaplanowano na 9 grudnia 2016 r.

Drugi etap modernizacji wystawy stałej “Pole Bitwy 1939-45”, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
mkidn