Muzealna Grupa Historyczna w 2015 roku

Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pułku piechoty, swoją działalność rozpoczęła w 1998 r. Od 2007 r., jej aktywność prowadzona jest Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie. W ciągu 17 lat działalności członkowie grupy prowadzili wyjątkowo intensywną działalność na polu promowania historii, propagowania postaw patriotycznych, pielęgnacji Miejsc Pamięci Narodowej zarazem budując wokół siebie silne środowisko ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Muzealna Grupa Historyczna

Miniony rok 2015 r., przyniósł udział w blisko 50 przedsięwzięciach tj.- uroczystościach państwowych, rekonstrukcjach bitew, rajdach, wystawach, budowie scenografii widowisk, akcjach pielęgnacyjnych cmentarzy wojennych i in. W ramach imprez historycznych realizowano kilka różnych projektów mundurowych, wystawiając oddziały i asysty w mundurach wojsk pruskich 1915 r., wojsk polskich z czasów działań wojennych 1920-1939-1944 r. W tym roku sochaczewianie z MGH wzięli udział także w kilku produkcjach filmowych, dokumentalnych i fabularnych, a także promujących swój rodzinny Sochaczew, Muzeum i imprezy przez nie organizowane.

Oto lista niektórych wydarzeń z życia Muzealnej Grupy Historycznej im. II/18 pp. w 2015 r.

Rekonstrukcje bitew i widowiska: „Bzura-Rawka 1914-15 r.”-Tułowice, „Skierniewicki wrzesień 1939 r.”-Skierniewice, „100 lecie I wojny światowej na Podlasiu” -Bielsk Podlaski, „Bitwa pod Mławą 1939 r.”-Uniszki Zawadzkie, „Bitwa o Łomianki 1939 r.”-Łomianki.

Akcje rewitalizacyjne i porządkowe na cmentarzach wojennych: Budy Stare, Leontynów, Rokicina, Młodzieszyn.

Uroczystości patriotyczne święta i inne: Uroczystości pogrzebowe śp.Ryszarda Łakomskiego ps. Żbik, uroczystości rocznicowe na cmentarzu polskim w Bykowni na Ukrainie, Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych-Sochaczew, święto Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty-Łowicz, święto 37 dywizjonu rakietowego- Bielice, asysta honorowa odsłonięcia tablicy poświęconej obywatelom ziemi dobrzyńskiej zamordowanym w Katyniu -Dobrzelin, Uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja-Wartkowice, uroczystości pogrzebowe śp. Andrzeja Janiszewskiego, organizacja uroczystości rocznicowych wybuchu powstania warszawskiego- Sochaczew, warta honorowa w rocznicę śmierci majora Feliksa Kozubowskiego- Sochaczew, uroczystości rocznicowe Bitwy nad Bzurą 1939 r.- Trojanów, uroczystości rocznicowe zbrodni niemieckiej w Boryszewie, uroczystości rocznicowe zbrodni niemieckiej w Śladowie, warty honorowe przy grobie majora Feliksa Kozubowskiego w Dniu Święta Zmarłych-Sochaczew, współorganizacja Narodowego Dnia Niepodległości w Sochaczewie.

Udział w rajdach, piknikach, wystawach plenerowych: współorganizacja IV Rajd Szlakami Wielkiej Wojny nad Bzurą i Rawką -Borzymówka-Sochaczew, Noc muzeów-Sochaczew, Organizacja V Pikniku Historyczny Sochaczew 7 wieków, III Dolnośląski Festiwal Tajemnic w Zamku Książ, wystawa plenerowa na I Święto Bzury-Sochaczew.

Produkcje filmowe: film fabularny „Smoleńsk”- reżyseria Antoni Krauze, serial sensacyjny „Pakt” reżyseria Marek Lechki, serial biograficzny „Bodo” reżyseria Michał Kwieciński, Michał Rosa, seria dokumentalna „Sensacje XX wieku”, reżyseria-Bogusław Wołoszanski, thriller „Konwój” – reżyseria Maciej Żak, film fabularny „Music, Love & War” reżyseria Martha Coolidge. Warto podkreślić, że naszej grupie poświęcono osobny odcinek superprodukcji dokumentalnej pt. „Powrót do przeszłości” emitowanej w CANAL+ DISCOVERY.

Bez wsparcia sprzyjających osób, firm i instytucji nie bylibyśmy w stanie wykonać tak wielu działań. Dlatego też Muzealna Grupa Historyczna składa wyrazy wdzięczności wszystkim zaangażowanym w życie naszej grupy.